Turpinot novadu dienu tradīcijas, pirmdien, 13. oktobrī plkst. 16:00 Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Līgatnes pilsētas domi un arhitektu birojiem "Forma" un "Karklins Design Studio" aicina uz Līgatnes dienu – "Laimīgā zeme Līgatne" LNB Jaunākās periodikas lasītavā (K. Barona ielas 14 pirmajā stāvā).
Pasākumā tiks prezentēta Līgatnes papīrfabrikas ciemata nākotnes vīzija, atklāta LNB izstāde par Līgatni un rosināta diskusija par to kā pielāgot pagātnes mantojumu šodienas ekonomiskajiem un sociālajiem apstākļiem.
 
Sākotnēji veidota viena uzņēmuma ietvaros 19. gadsimta beigās, Līgatne uzskatāma par veiksmīgu ekonomisko un sociālo interešu apvienojumu – Laimīgo zemi, radot ne tikai augstas kvalitātes papīrražotni, bet arī nodrošinot labus sadzīves apstākļus uzņēmuma darbiniekiem. Kā neatkarīgs ekonomisks un sociāls kopums, Līgatne spējusi pielāgoties un pārdzīvot divus pasaules karus un okupācijas gadus, saglabājot sākotnējo koka apbūvi tikpat kā neskartu. Šodien Līgatnes pašvaldība, sadarbībā ar arhitektiem, papīrfabrikas vadību, Gaujas Nacionālā parka attīstītājiem, kā arī ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju meklē Līgatnes attīstības modeli.
 
Līgatnes pilsētas domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins saka: "Līgatnes papīrfabrikas ciemats iekļauts Valsts kultūras pilsētbūvniecības pieminekļu sarakstā un ir vienīgais koka ēku komplekss Eiropā, kas saglabājies tik labā stāvoklī. Otra šāda prototipa Eiropā nav. Jau šodien Līgatne kā kultūras zona ieņem vienu no vadošajām vietām Latvijā. Lai gan dzīve šajās vēsturiskajās koka ēkās nav viegla, tomēr projekts ir mainījis arī līgatniešu attieksmi – kas vakardien tika uztverts kā slogs, rītdien tiek skatīta kā jauna un unikāla iespēja. Atverot tūrisma centru, iekārtojot nelielus muzejus vēsturiskajās ēkās, ņemot vērā gan vietējo iedzīvotāju, gan tūristu vajadzības, Līgatnes attīstības projekts vēlreiz pierāda to, ka tūrisma industrija Latvijā var būt veiksmīga."
 
Pasākumā ar Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra izpēti, attīstības koncepciju un skiču projektu "Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs: pagātnes mantojums – nākotnes redzējums" iepazīstinās projekta vadītāji arhitekti Ināra Kārkliņa un Miks Kārkliņš. Pasākumā aicināti piedalīties Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Cēsu rajona padomes, Līgatnes papīrfabrikas, Gaujas Nacionālā parka pārstāvji, arhitekti, pilsētbūvnieki, politiķi, kultūras darbinieki, līgatnieši un visi interesenti.

Pasākumu vadīs līgatnietis Guntis Gailītis.
 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255, 29274845
www.lnb.lv