Piektdien, 3. oktobrī plkst. 12.00 Valkas pilsētas bibliotēkā (Valkā, Rīgas ielā 22) atklās Starptautisku ceļojošu izstādi "Latviešu – čehu literāro sakaru pieci gadsimti". Izstādes atklāšanā piedalīsies arī Čehijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Tomāšs Pštross.
Izstādes par abu valstu literārajiem un kultūras sakariem tiek organizētas jau kopš 2006. gada, un Valka ir jau astoņpadsmitā pilsēta, kurā būs aplūkojama izstāde, tādējādi turpinot sadarbību starp Čehijas Republikas vēstniecību Latvijā un Valku.
 
Izstādē pirmo reizi ir apkopoti materiāli par latviešu – čehu kultūras un literāro sakaru vēsturi. Starptautiska projekta ietvaros šo izstādi ir veidojusi Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), sadarbībā ar Čehijas Republikas Nacionālo bibliotēku. Izstādes idejiskais un tēmas izpētes autors ir Prāgas Kārļa Universitātes pasniedzējs Pāvels Štolls.
 
Ar izstādi "Latviešu – čehu literāro sakaru pieci gadsimti" tās autori ir centušies godāt ne vien slavenas un mazāk zināmas personības abu tautu literatūrās, bet arī viņu darbu pašaizliedzīgos tulkotājus jeb "svešiniekus, kas atraduši pērles", bez kuriem ilggadīgā savstarpējā literārā saskarsme nebūtu iespējama. Jo īpaši pieminams ir tulkotāja Vinifreda Krauča devums, kurš aizgāja mūžībā 2005. gada vasarā radošā darba un ideju pārpilns, atstājot aiz sevis vairāk nekā divdesmit čehu grāmatu tulkojumu un desmitiem publikāciju par Čehiju Latvijas presē. No Latvijas puses izstāde ir pateicība Kārļa Universitātes profesoram Radegastam Parolekam – jaunlaiku čehu literārās baltistikas pamatlicējam, latviešu literatūras tulkotājam un popularizētājam. Izstādei sagatavots arī apjomīgs katalogs ar Pāvela Štolla pētījumu un bibliogrāfisku rādītāju (156. lpp.).
 
Izstādē izmantoti materiāli no LNB, Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas, Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja, Nacionālā muzeja (Prāga), Nacionālā Rakstniecības muzeja (Prāga), Liepājas teātra, Latvijas Leļļu teātra, Pāvela Štolla un Ivana Malija privātajiem arhīviem. Projekta finansētāji ir Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds, Čehijas Republikas vēstniecība Latvijā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Latvijas Literatūras centrs, SIA Skrivanek Latvia.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Inguna Medne
Valkas pilsētas domes preses sekretāre
Tālr.: 4707617, 29250086