2010. gada 12. oktobrī plkst. 12.00 Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Rīgā, Brīvības ielā 49/53, 7. stāvā) tautas mūzikas mīļotāji tiek aicināti uz Sventājas dziesmu ieraksta "Pa vējame es dziedāju. Sventājas dziesmas" svinīgo atvēršanu.

 

Albumu (CD-DVD izdevumu jeb sventājnieku sarunvalodā - grāmatēnu) savā teicēju ierakstu sērijā "Mantojums" laidusi klajā izdevniecība "Upe tuviem un tāliem".
                     
Apgāda "Upe tuviem un tāliem" direktore Iveta Mielava informē, ka sarīkojumā skanēs sventājnieku izloksne. "Sventājnieks, Trīs Zvaigžņu ordeņa kavalieris un jau minētās Sventājas kuršu biedrības vadītājs Miķelis Balčus stāstīs par Sventājas vēsturi un kopā ar saviem draugiem uzdziedās arī pa kādai lustīgai dziesmai", saka Iveta Mielava.

"Izdevumu sarūpējis tautas mūzikas atbalstītājs Ilmārs Mežs, kurš arī lielāko daļu dziesmu pats pierakstījis laikā no 1988. līdz 2006. gadam. Kopējais ierakstu garums ir turpat 3,5 stundas. Grāmatēnas 96 lappusēs sventājnieku izloksnē ir gan raksts par Sventājas senāko vēsturi, gan Ilmāra Meža skats uz Sventāju no Rīgas, un apraksts par teicējiem, kurā sulīgā tautas valodā iezīmēti teicēju dzīves gājumi un raksturi. Viss minētais tulkots gan angliski, gan lietuviski. Izdevumā ietverti visu dziesmu teksti, kas tulkoti arī angliski. Grāmatēnu izdaiļo vairākas īpaši vērtīgas Ausmas Balceres-Skarienes saglabātās fotogrāfijas no Sventājas senatnes, kad vēl bija mode godos greznoties tautastērpos. Bez tam pievienota arī Sventājas apkārtnes karte, kas dod skaidru ainu par senām un mūsdienu robežām.

Vērtīgais izdevums dos iespēju tautas mūzikas interesentiem Latvijā un arī Lietuvā iepazīties ar daudzām skaistām, tautas balsī dziedātām dziesmām, kas senāk ir tikušas dziedātas arī Rucavā, Nīcā, un vēl plašāk visā Kurzemē.

Izdevumu, kā pierasts, atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, bet Latviešu Folkloras krātuve ir laipni atvēlējusi arī ierakstus no saviem krājumiem", stāsta izdevniecības "Upe tuviem un tāliem" direktore.


Kontaktinformācija:


Iveta Mielava
Apgāds "Upe tuviem un tāliem"
Tālr. 29505543

 

Kontakttālrunis bibliotēkā: 67037121