No 18. gs. angļu bestsellera līdz viduslaiku pavārgrāmatām - gandrīz 1000 Eiropas literatūras fascinējošākie darbi tagad pieejami jaunā daudzvalodu tiešsaistes izstādē, ko veidojusi Eiropas bibliotēka (The European Library) http://www.theeuropeanlibrary.org/exhibition-reading-europe/index.html .

Izstādi atbalsta arī Eiropas digitālā bibliotēka Europeana.eu.


Interaktīvā izstāde "Lasošā Eiropa: Eiropas kultūra grāmatās" (Reading Europe: European culture through the book) piedāvā tās apmeklētājiem ekskluzīvu iespēju iepazīties ar literatūras šedevriem 32 valodās no albāņu valodas līdz pat jidišam. Tā kā izstāde veidota no 23 Eiropas nacionālo bibliotēku kolekcijām, liela daļa darbu ir manuskripta formā vai arī tie ir pirmizdevumi.


"Lasošās Eiropas" apmeklētājiem ir arī iespēja uzzināt par daudzu klasikas darbu tapšanas vēsturi, kā, piemēram, par M. Servantesa Dona Kihota vai F. Dostojevska Idiota pirmizdevumu. Klasikas darbu tapšanas vēsturē orientēties palīdz izdevumiem pievienotie zinātniskie komentāri.


Līdztekus starptautiski atzītiem nosaukumiem "Lasošā Eiropa" izceļ arī darbus, kas ir nozīmīgi un slaveni to izcelsmes valstīs, taču mazāk zināmi ārpus šo valstu robežām.


Viens no šādiem piemēriem ir "Izmisuma memuāri" (Jammers Minde). Šis darbs ir īsts dāņu literatūras šedevrs - fascinējoša 17.gs. Karaļa Kristiāna IV meitas autobiogrāfija, kas 22 gadus pavadīja ieslodzījumā Kopenhāgenas apkaunojošajā Zilajā tornī.


Savukārt citi izdevumi, kā, piemēram, franču valodā tulkotais Edgara Alana PO darbs "Krauklis" (The Raven) ievērojams arī ar tā ilustrācijām - šajā gadījumā ar ievērojamā franču gleznotāja Eduāra Manē (Édouard Manet) zīmējumiem. Daudzus manuskriptus rotā spilgti attēli visdažādākajās krāsu paletēs no piesātināti ziliem līdz pat dzirksteļojoši zeltainiem toņiem. Šajā izstādē skatāmas arī Latviju Dainas un šķirstāmi Latvijas klasiķu darbi.


Izstādes apmeklētāji "Lasošajā Eiropā" var pārlūkot visas atlasītās grāmatas tiešsaistē. Vairums no tām ir pieejamas arī lejupielādei.


Viena no "Lasošās Eiropas" atbalstītājām ir starptautiski pazīstamā dramaturģe un rakstniece Elfrīde Jelineka (Elfriede Jelinek). 2004. gadā viņai pasniedza Nobela prēmiju literatūrā un pasaules atpazīstamību viņa ieguvusi ar grāmatu "Klavierskolotāja" (Die Klavierspielerin), kas tikusi arī ekranizēta. Jelineka šajā virtuālajā izstādē jo īpaši novērtē materiālu daudzveidību dažādās valodās, kas tādā veidā atklāj Eiropas kultūras vēstures bagātību.


Izstādes “Lasošā Eiropa: Eiropas kultūra grāmatās" darbi pieejami arī portālā Europeana.eu.

Ziņu sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālā bibliotēka

Tagi: Izstādes, E-grāmatas