Otrdien, 14. septembrī plkst. 9.30 Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) uzsāk šī gada jūnijā avārijā cietušo un apdraudēto grāmatu pārvietošanu.

Tiks pārvestas grāmatas no Tērbatas ielas 75 uz repozitāriju Silakrogā, lai jau šo piektdien, 17. septembrī varētu uzsākt grāmatu vešanu no K.Barona ielas 14. Tā kā avārijā cietušo piebūvi, kurā līdz šim atradās krājums, turpmāk nevarēs izmantot, daļa evakuēto grāmatu tiks pārvestas uz repozitāriju Silakrogā, savukārt krājuma daļu, kura ietver biežāk pieprasīto literatūru, paredzēts izvietot LNB telpās Tērbatas ielā 75.
 
Šī gada augustā valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra 81 980 latus LNB grāmatu krātuves avārijas seku likvidēšanai steidzami veicamiem darbiem, tai skaitā ēkas pamatu nostiprināšanai, pussagruvušās piebūves norobežošanai no bibliotēkas galvenās ēkas, telpu sagatavošanai krājuma izvietošanai un citiem darbiem. No šīs summas LNB piešķirti 56 980 lati izdevumiem, kas nepieciešami krājuma pārvietošanai un izvietošanai. Šveices loģistikas uzņēmums SIA "KUEHNE+NAGEL" piedāvājis savu palīdzību bez maksas pārvest grāmatas, nodrošinot auto furgonu un šoferi uz visu pārvešanas laiku.

 

Vasaras mēnešos LNB darbinieki veica sagatavošanas darbus, lai līdz gada beigām četru mēnešu laikā pārvešanas darbus varētu pabeigt un cietusī krājuma daļa pēc iespējas ātrāk atkal būtu pilnībā pieejama lasītājiem. 

 

Kā jau ziņots, LNB galvenajā grāmatu krātuvē Rīgā, K.Barona ielā 14, 18. jūnijā ēkas bojājumu rezultātā ielūza grīda un aptuveni 1200 ārzemju literatūras jaunākās un lasītāju pieprasītākās grāmatas iekrita pagraba stāvā. Bīstamā situācijā atradās vēl vairāk nekā 78 tūkstoši krātuves grāmatu iegruvuma tuvumā. Grāmatu pārvietošanā uz drošākām telpām iesaistījās vairāki simti brīvprātīgo palīgu, kā arī specializētie glābšanas dienesti. Četrās dienās 78 000 grāmatu tika izvietotas pagaidu novietnē turpat K.Barona ielā 14, sakrautas kaudzēs gar sienām un nav pieejamas bibliotēkas lietotājiem.

Ziņu sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255; 29274845
www.lnb.lv

Tagi: LNB