Piektdien, 10. septembrī, plkst. 11.00 Valmieras integrētajā bibliotēkā tiks atklāta izstāde "Leģendas par Čehijas pilīm un cietokšņiem". Tās atklāšanā piedalīsies Čehijas vēstniecības kultūras atašejs Mihals Koreckis.

"Izstāde savdabīgā veidā stāsta par 32 vēsturiskiem kultūras pieminekļiem Čehijā. Apskatei tiek piedāvātas fotogrāfijas, ilustrācijas, leģendas un katra objekta atrašanās vieta tagadējās Čehijas teritorijā. Ekspozīcijā var atrast arī piļu un cietokšņu interneta adreses, kā arī informāciju par dažādiem tajos rīkotiem festivāliem un svinībām," informē Valmieras integrētās bibliotēkas galvenā bibliotekāre Agita Lapsa. "Cietokšņi un pilis ir neizmērojama Čehijas kultūras bagātība. Valsts teritorijā atrodas ap 130 saglabājušos un labi uzturētu lielāku cietokšņu un piļu. Bez tam ir arī ap 3000 tādu kultūras pieminekļu, kas savulaik kalpoja kā aizsardzības, pārvaldīšanas un rezidences ēkas. Ja pieskaita arī sliktāk uzturētos cietokšņus un to drupas, piļu un cietokšņu skaits Čehijā sasniedz 6500."


Pilis un cietokšņi bieži tika celti stratēģiski svarīgās vietās un to būvētāji veiksmīgi izmantoja Čehijas dabas reljefa priekšrocības. Radās apbrīnas vērti celtniecības šedevri, kuri, pārdzīvojot vairāk kā tūkstoš gadu senu vēsturi, saglabājušies vēl līdz mūsdienām. Pilīm un cietokšņiem Čehijā, Morāvijā un Silēzijā bija liela nozīme daudzu Eiropas Centrālās daļas vēstures notikumu attīstībā - tajos tika lemti ne tikai atsevišķu cilvēku, bet arī valstu un tautu likteņi.


Vienlaicīgi bibliotēkā būs apskatāma arī izstāde "Pilis un muižas Latvijā", kas iepazīstinās ar 50 grāmatu izdevumiem latviešu valodā par Latvijas muižām un pilīm no Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Valmieras bibliotēkas krājumiem.


Izstāde Valmieras integrētajā bibliotēkā būs apskatāma līdz 9. oktobrim.

Ziņu sagatavoja:
Elīna Neimane
Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: 26861570