“Literatūra ir dvēseles izaugsmes ceļš. Tā ir dvēseles pieslīpēšana caur gara vēstījumu vai emociju devu,” intervijā projektam “Bibliotēka” saka Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības direktore Kārina Pētersone.

Projekta mājas lapā publicēta 10 minūšu video intervija ar bijušo kultūras ministri, kurā viņa dalās stāstā par literatūras nozīmi viņas dzīvē.

 
“Bez tā jau personība nemaz īsti nevar nobriest, jo ar mūsu ikdienišķo pieredzi cilvēkam ir par maz. Ar vienu dzīvi ir par maz. Caur grāmatām mēs saņemam šo daudzo, daudzo dzīvju kvintesenci un emociju kvintesenci, dzīves modeļu, attieksmju, attiecību kvintesenci, kas mūs lielā mērā padara par to kas mēs esam. To var noreducēt līdz tādam, varbūt ļoti vienkāršam teicienam - “es esmu tas, ko es lasu” jeb “es lasu un es esmu”, intervijā stāsta Kārina Pētersone.


Viņas stāsts filmēts monumentālā bibliotēkā, kurā Kārina Pētersone uzaugusi. Citu projekta “Bibliotēka” stāstu vidū šis ir unikāls, jo LNB Atbalsta biedrības direktore runā par dzimtas saistību ar literatūru vairāku paaudžu garumā.


Daloties pārdomās, Kārina Pētersone uzsver latviešu literatūras nozīmību katra latvieša dzīvē, kā arī nepieciešamību pēc pasaku lasīšanas, bērnam veidojoties: “Man liekas, ka mēs par maz novērtējam klasisko pasaku lomu cilvēka dzīvē, meklējot, kas ir jālasa mūsu bērniem. Pasakās ir kaut kādi pasaules attiecību arhetipi iebūvēti. Mēs tagad saviem mazajiem bērniem lasām tikai šodien tapušus darbus, kas nereti ir ļoti augstvērtīgi un ļoti skaisti izdoti. Tomēr man liekas, ka tos vajadzētu drusku pamiksēt un sabalansēt ar folkloru - ar to, kas ir izkristalizējies cauri gadsimtiem, jo tur nāk kaut kāds dzīves modelis līdz. Man tā bail, ka mēs nepazaudējam to gudrību, kas nāk no senām krātuvēm.”


Interesanti, ka kā grāmatu, kas atstājusi ietekmi uz viņas pašas dzīvi, Kārina Pētersone min Ēriha Kestnera grāmatu “Punktiņa un Antons”. Par to vairāk intervijā.
Intervija ar Kārinu Pētersoni ir ceturtā, kas skatītājiem tiek piedāvāta Baltic International Bank organizētā projekta “Bibliotēka” ietvaros. Iepriekšējos mēnešos tika publicētas intervijas ar Andri Vilku, Zbigņevu Stankeviču un Noru Ikstenu. Tuvākajos mēnešos gaidāmi arī video materiāli, kuros par literatūras un grāmatu tēmu stāsta Vaira Vīķe-Freiberga, Māris Bērziņš, Valērijs Belokoņs, Uldis Bērziņš, Imants Lancmanis un Sanita Stinkule.


Projektu “Bibliotēka” veido Baltic International Bank - ilggadējs latviešu literatūras mecenāts. Tas aicina atklāt sabiedrībai stāstus par literatūras nozīmi cilvēku dzīvēs, stāstus par personīgajām bibliotēkām, to saturu, kā arī emocionālo un profesionālo vērtību. Latviešu literatūras attīstība ir viens no Baltic International Bank ilggadējiem sabiedrības atbalsta virzieniem. Vadoties no pārliecības, ka savas valsts kultūras un vēstures pārzināšana ir katras tautas nacionālās identitātes pamatā, Baltic International Bank finansiāli atbalsta nacionālas nozīmes grāmatu izdošanu un literatūras projektu īstenošanu. Vairāk informācijas projekta “Bibliotēka” mājas lapā: www.manabiblioteka.lv un sociālo tīklu profilos Instagram, Facebook un Twitter (@manabiblioteka).

 


Papildu informācija:
Daiga Bitēna
Projekta “Bibliotēka” komunikācijas koordinatore
E-pasts: daiga@enibit.lv
Tālr.: +371 25629847

Tagi: Intervijas, Kārina Pētersone