Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) ceļā uz atjaunoto mājvietu 2018. gadu veltīs pārmiju tēmai, kas caurvīs pasākumus, ceļojošās izstādes un publikācijas visa gada garumā. Pārmiju motīvs izgaismo kultūras parādību mijiedarbību un mainību, atklāj domu un ideju ceļus un krustceles, rada telpu jauniem stāstiem.

Kā pārmiju gada pirmo aktivitāti RMM atklāj “Mēneša priekšmeta” ekspozīciju “Birojnīcā” (Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84, k-1), kur ik mēnesi īpašā stendā varēs iepazīt nozīmīgas vēstures liecības no muzeja arhīva. Jau no šodienas klātienē apskatāms pirmais “Mēneša priekšmets” – Kārļa Vērdiņa peidžeris.

 
“Mēneša priekšmeta” stends “Birojnīcā” piedāvās ieskatīties vērtībās, kas atstājušas paliekošas pēdas un jaunā gaismā ļauj ieraudzīt Latvijas literatūras un mūzikas vēstures notikumus. Gada garumā tiks izstādīti 12 izcilām kultūras personībām veltīti priekšmeti ar muzeja speciālistu stāstījumu par to nozīmi vēstures un mūsdienu kontekstā.

 
Dzejnieka un literatūrzinātnieka Kārļa Vērdiņa peidžeris ir simbolisks pārmiju laika priekšmets, kas trāpīgi raksturo tehnoloģiju pārejošo un tiešraides tekstu zūdošo dabu.


RMM Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītājas Anitas Smelteres sagatavotā video saruna ar peidžera īpašnieku, lai mēģinātu noskaidrot, vai mūsdienu rakstnieku sarakstes būs pieejamas nākotnes pētniekiem:

 

Anita Smeltere par mēneša priekšmetu

Ik mēnesi aicinām pētīt jaunas pārmiju sakarības, piemēram, kā rakstnieka Andreja Eglīša “laikmeta dokumentēšanas” klade saistās ar mūsdienu romānu sēriju “Mēs. Latvija. 20. gadsimts”; vai Dziesmu svētki var izmainīt visu dzīvi, savukārt kviešu krāsas bize – priekšstatus par sievietes lomu sabiedrībā un ģimenē. Ekspozīcija atklās arī mazzināmus aspektus rakstnieku un mūziķu biogrāfijās, piemēram, rosinot domāt par to, kāpēc Aspazija reiz lūgusi muzejam atdot viņas kolekcijas priekšmetus, kāda ir Ievas Paršas akvareļa “Sveces” nozīme viņas biogrāfijā un ļaujot ieskatīties Lizelotes Bokslafas sūtījumā Gunāram Priedem.


Visi foto un video stāsti būs pieejami arī RMM mājaslapā.

 
“Birojnīcas” darba laiks

Tagi: Rakstniecības un mūzikas muzejs