Rīga, NOZARE.LV. Datortehnikas un programmatūras ražotājs "Apple" paziņojis, ka gatavo "ielāpu", lai novērstu bīstamu ievainojamību savā interneta pārlūka "Safari" versijā, kuru izmanto telefonos "iPhone", mūzikas un multimediju nesējos "iPod Touch" un planšetdatoros "iPad," raksta informācijas tehnoloģiju portāls "News.com".

"Ielāps" tiks iekļauts kārtējā mobilo un portatīvo ierīču operāciju sistēmas "iOS" jauninājumā, tomēr nav zināms, kad tas varētu notikt, raksta "News.com".


"Safari" ievainojamība atklājās, kad entuziastu-hakeru kopiena "iPhone Dev Team" internetā izplatīja kārtējo paņēmienu, kā atbrīvot "iPhone" no ierobežojumiem, kurus "Apple" ieprogrammējis, lai ierīce varētu izmantot sīkprogrammas tikai un vienīgi no paša ražotāja "App Store". "Safari" ievainojamība ir tik liela, ka var pakļaut telefonus un pārējās portatīvās ierīces ļaundabīgas programmatūras ieperināšanai un datu zagšanai.


Vienlaikus Vācijas federālā informācijas tehnoloģiju drošības iestāde "Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik" (BSI) oficiāli brīdinājusi visus "iPhone", "iPod Touch" un "iPad" lietotājus ar savām ierīcēm neatvērt internetā atrodamus dokumentus PDF formātā un apmeklēt tikai drošas un uzticamas interneta lapas un vietnes.


BSI norāda, ka "Safari" ievainojamību var izmantot caur PDF dokumentiem, kuros slepus iekļauta ļaundabīga programmatūra. Izmantojot "caurumu", esot iespējams pilnībā pārņemt kontroli pār attiecīgo ierīci, kopēt datus un paroles un pat attālināti izmantot telefonu kameras un GPS lokācijas sistēmu. PDF ir ļoti bieži izmantots elektronisko dokumentu glabāšanas un pārsūtīšanas formāts, jo dokumentus var apskatīt neatkarīgi no saņēmēja vai lasītāja rīcībā esošās programmatūras, izmantojot bezmaksas PDF lasāmrīkus.


Drošības iestāde arī norāda, ka "iPhone" Vācijā izmantojot daudzu uzņēmumu augstas amatpersonas, tādēļ ievainojamība varētu būt sevišķi interesanta noziedzniekiem, kas vēlas tikt pie šādu cilvēku informācijas.


Jau ziņots, ka jaunāko "iPhone" ierobežojumu novākšanas paņēmienu "JailbreakMe", kas darbojas, nepieslēdzot telefonu datoram, bet izmantojot tā iebūvēto pārlūku, šajās dienās latviešu valodā aprakstīja interneta vietne "iPods.lv" un par to angļu un citās valodās informēja nozares interneta portāli visā pasaulē.


Līdzšinējos "atpestīšanas" rīkus vajadzēja lejuplādēt uz datora, kam savukārt pieslēdza "iPhone" vai "iPod Touch". "JailbreakMe" savukārt darbojas nepastarpināti, veicot manipulācijas ar ierīces iekšējo kodu caur programmu, kura lejuplādēta caur ierīces tiešu interneta pieslēgumu.


Galvenais iemesls, kādēļ tā sauktajās labdabīgo hakeru aprindās radusies vesela "atpestīšanas" industrija, ir apstāklis, ka "iPhone" tiek pārsvarā izmantots kā interneta piekļuves ierīce, kam savukārt vajadzīgas dažādas sīkprogrammas šo iespēju izmantošanai. Tostarp ir dažādi vispārēji pārlūki, liels daudzums specifisku programmu, kas ļauj darboties noteiktos sociālos tīklos, piemēram, "Facebook" un "Twitter", vai iegūt ļoti specifiski informāciju - laika ziņas, sporta rezultātus, valūtas un biržas kursus, ēdienu receptes.


Jau ziņots, ka ASV Kongresa bibliotēka, kurai ir tiesības spriest par autortiesību jautājumiem, nesen paziņoja, ka "Apple" telefonu ierobežojošās programmatūras novākšana neesot nelikumīga. Savukārt portālos un blogos, kuros komentēts šis lēmums, norāda, ka tas neietekmē "Apple" politiku pasludināt šādus telefonus kā ārpus jebkādām spēkā esošām garantijām esošus, jo pārkāpti kompānijas noteikumi.


Latvijā "iPhone" oficiāli tirgo "Latvijas Mobilais telefons" (LMT), "iPod Touch" izplata vairākos datortehnikas un sadzīves tehnikas veikalos. Faktisko "iPhone" izplatību valstī neviens īsti nezina, jo daudzus telefonus ieved no ārzemēm un izmanto visos Latvijas mobilo sakaru tīklos. Tāpat arī "iPod Touch" un "iPad", kurus Latvijā vēl netirgo, bieži ieved no ASV un citām ārzemēm.

 

 

Juris Kaža Nozare.lv

Copyright © LETA

Tagi: Informācijas tehnoloģijas