Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 9. decembrī notiks Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada noslēguma pasākums, kurā pirmo reizi izskanēs jauno komponistu kordziesmu konkursa “Modini kanonu! Jaunās “Lauztās priedes”” otrajā kārtā iekļuvušie skaņdarbi, kā arī muzikāli poētiskā ceļojuma “Dagdas skiču burtnīcas” saīsinātā versija.

Noslēguma pasākumu ievadīs diskusija, kurā piedalīsies Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada programmas veidotāji muzikologs Orests Silabriedis, Memoriālo muzeju apvienības direktore Rita Meinerte, mākslas zinātniece Inga Šteimane un citi. Diskusiju vadīsLatvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze. Sākums plkst. 17.00. Diskusijai tiešraidē varēs sekot līdzi Latvijas Sabiedriskā medija portālā www.lsm.lv.


Plkst. 19.00 sāksies gada noslēguma koncerta pirmā daļa, kurā izskanēs septiņu jauno komponistu radītās kordziesmas, kas iekļuvušas konkursa “Modini kanonu! Jaunās “Lauztās priedes”” otrajā kārtā.


Pirmatskaņojumu piedzīvos Lauras Gustovskas (1986) Solvitas Ivanovas (1987), Mārtiņa Baumaņa (1992), Kristīnes Baltruševičas (1991), Mārtiņa Kalēja (1997), Toms Kazimirisaņeca (1993) un Armanda Aleksandraviča (1991) kordziesmas ar Raiņa un Aspazijas dzeju.


Koncertā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla” (diriģents Kaspars Ādamsons), jauniešu koris “Balsis” (diriģents Ints Teterovskis), kamerkoris “Austrums”, (diriģents Ārijs Šķepasts), “Jasmīnas koris” (diriģente Agita Ikauniece) un jauniešu koris “Kamēr...” (diriģents Jānis Liepiņš).


Pasākuma otrajā daļā izskanēs muzikāli poētiskā ceļojuma “Dagdas skiču burtnīcas” saīsinātā versija. Atgādinām, ka uzveduma pirmatskaņojums bija šā gada 10. septembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā, kam sekoja koncertuzvedumi koncertzālēs Rēzeknē, Ventspilī, Cēsīs, Madonā, Jūrmalā un Zasā.


No uzveduma “Dagdas skiču burtnīcas” izvēlētas Santas Bušs, Andra Dzenīša, Maijas Einfeldes, Ievas Paršas, Pētera Plakida un Oresta Silabrieža dziesmas ar Raiņa dzeju no krājuma “Dagdas piecas skiču burtnīcas”.


Uzvedumā piedalās: Ieva Parša (balss), Krišjānis Norvelis (balss), Pēteris Trasuns (alts), Jānis Porietis (trompete), Aldis Liepiņš (klavieres), stāstnieki – Orests Silabriedis un Uģis Brikmanis.


Noslēgumā jauno komponistu konkursa “Modini kanonu! Jaunās “Lauztās priedes”” rezultātu paziņošana un laureātu sveikšana. Konkursa dalībniekus sveiks Latvijas Banka un Valmieras teātris.


Pasākumu vadīs Arno Jundze.


Koncerta apmeklējums tikai ar ielūgumiem. Tiešraide portālā www.lsm.lv.


Atgādinām, ka arī pēc šī koncerta turpinās Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas programma – 12. decembrī mākslas stacijā Dubulti, Jūrmalā, tiks atklāta vērienīga Aspazijai veltīta izstāde “Tikums un netikums ir tikai krāsas”. Savukārt 2016. gada pavasarī noslēgsies restaurācijas darbi Raiņa muzejā “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros, kā arī abu dzejnieku mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30.
Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada noslēguma pasākums notiek ar Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Pasākuma rīkotāji izsaka pateicību Latvijas Bankai, Valmieras teātrim un Jūrmalas pilsētas kultūras nodaļai.
Tiešraidi nodrošina Latvijas Sabiedriskā medija portāls “www.lsm.lv”.


2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO 2014.–2015. gada svinamo dienu kalendārā.


Par godu Raiņa un Aspazijas 150. dzimšanas dienai tika izveidota pasākumu programma “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Programmas informatīvie atbalstītāji: Latvijas Radio, portāls “lsm.lv”, “Kultūras Diena”, “Latvijas Avīze”, portāls “Delfi”, interneta žurnāls “Satori” un portāls “Tvnet”.