2010. gada 15. aprīlī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks atklāta vērienīga izstāde "Pēc zemes, taisnības un gaismas" cikla "Latvieši Pasaulē" ietvaros.

Izstāde tapusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas sadarbībā ar Latvijas Nacionālo Vēstures muzeju, Latvijas Valsts vēstures arhīvu, Brazīlijas latviešu draugu biedrību, topošo muzeju un pētniecības centru "Latvieši pasaulē".


Šonedēļ "Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs" savā krājumā saņēma unikālu priekšmetu – Linkolnas latviešu kolonijas Viskonsīnā Mārtiņa Lutera draudzes baznīcas stūrakmeni. Pirmās latviešu luterāņu baznīcas Amerikā būvi organizēja un finansēja paši latvieši un tā tika iesvētīta 1906. gada 29. jūlijā. Tagad šīs baznīcas stūrakmens ir Latvijā un jau pēc dažām dienām būs apskatāms izstādē "Pēc zemes, taisnības un gaismas".

 

Tāpat izstādes ekspozīcijā skatāmi materiāli par latviešu izceļošanu uz Brazīliju 19. gs. beigās, uz Krieviju 19. gs. otrajā pusē un 20. gs sākumā, kā arī tā saucamo "veclatviešu ierašanos" ASV 19. gs. nogalē. Šajā laikā bija diezgan daudz jauno censoņu, kas devās iegūt izglītību Tērbatas. Maskavas, Pēterburgas augstskolās un profesionālajās skolās Pleskavā. Lielākajos studentu centros veidojās studentu korporācijas, latviešu dzīves vietās dibinājās dažādas biedrības. Vēlme saglabāt nacionālo identitāti mītnes zemēs un izglītot tautiešus dzimtenē sekmēja periodikas un grāmatu izdošanu aiz Latvijas robežām.

 

Ekspozīcija ar savu materiālu klāstu, dokumentiem, fotogrāfijām, dažādiem izdevumiem skaidro izceļošanas cēloņus, cenšas rast atbildi, vai izceļotāji, cenšoties izrauties no nabadzības, vēlmē pēc taisnības, ko varētu dot gara brīvība, sasniedza ko vēlējās, stāsta, kā latvieši iedzīvojās svešās zemēs un centās saglabāt latviskumu, kā centās kalpot Latvijai, kā viņu rīcība tika vērtēta dzimtenē.

 

Tekstu un komentāru autori – vēsturnieki Toms Ķikuts un Brigita Tamuža, grāmatniecības speciālisti Lilija Limane un Viesturs Zanders.

 

Izstāde LNB skatāma līdz 5. jūnijam.To atbalsta VKKF un SIA "AL MILE".

Ziņu sagatavoja:
Baiba Prikule
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Izstāžu nodaļa
Tālr.: 67287459