Jau vienpadsmito gadu Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem aicina piedalīties Eiropas Valodu dienas pasākumos. Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes iniciatīva, ko Latvijā plāno un organizē Latviešu valodas aģentūra. Katru gadu tā tiek atzīmēta 26. septembrī, taču daudz un dažādu pasākumu Eiropā notiek gan pirms, gan pēc šī datuma, bagātinot Eiropā sastopamo valodu apguves un lietošanas pieredzi, vienlaikus novērtējot un godinot latviešu valodu kā mūsu valsts valodu.

 

Šogad pasākumi notiks no 22. septembra līdz 4. oktobrim.           

 

No 22. līdz 24. septembrim Daugavpils Universitātē, Latvijas Universitātē un Liepājas Universitātē notiks Dž. Aičisones grāmatas „Runātspējīgais zīdītājdzīvnieks: ievads psiholingvistikā” atvēršana un tikšanās ar tulkojuma sagatavotājiem.           

 

Trešdien, 23. septembrī, plkst. 18.00 valodu mācību un tulkošanas centrā „Bābele” interesenti varēs diskutēt par dialektiem un izloksnēm Latvijā un Zviedrijā.

 

Ceturtdien, 24. septembrī, plkst. 17.30 uz zinātnisko vakaru LU Humanitāro zinātņu fakultātē aicina Baltijas – Vācijas Augstskolu birojs; ar lekcijām uzstāsies prof. Bjerns Rotšteins no Rūras Universitātes Bohumā un prof. Andra Kalnača no Latvijas Universitātes. Savukārt kultūrpreču un grāmatu mājā „NicePlace Mansards” uz lekciju par valodu reklāmā un sarunām plkst. 18.00 aicina „Skrivanek Baltic”.           

 

Piektdien, 25. septembrī, plkst. 10.00 – 12.00 Smiltenes Centra vidusskolā un Smiltenes ģimnāzijā būs iespēja uzzināt vairāk par Raiņa un Aspazijas valodu projekta „Laikmeta rokraksti” lekcijās, ko lasīs prof. Janīna Kursīte, prof. Ina Druviete, kā arī literatūrzinātnieki Kristīne Rotbaha un Ingus Barovskis.           

Plkst. 12.00 – 13.40 ES māja aicina uz Eiropas valodu darbnīcām „pagaršot” zviedru, franču, spāņu, itāļu, holandiešu un zīmju valodu.           

Plkst. 16.00 Apes Tautas namā par igauņu valodu Latvijā un Ludzas igauņu pasakām stāstīs Karls Pajusalu no Tartu Universitātes, Uldis Balodis no Helsinku Universitātes, tulkotāji Hanness Korjuss un Guntars Godiņš un apgāda „Mansards” pārstāvji. Ar valodu, stāstiem un dziesmām dalīsies arī Latvijas–Igaunijas programmas pārstāvji un Menistes (Igaunija) Mežabrāļu kapela.           

Plkst. 18.00 uz randiņu ar valodu aicinās Francijas Institūts. Pasākums paredzēts interesentiem ar dažādu līmeņu franču valodas prasmēm.           

 

Sestdien, 26. septembrī, uz stāstiem un sarunām par Ludzas igauņu mantojumu, pasakām un igauņu valodu Latvijā aicinām Ludzas Bibliotēkas Bērnu nodaļā.

 

Pirmdien, 28. septembrī, plkst. 16.00 ziemeļvalstu valodu centrā „Nordisk” tiks atklāta fotogrāfiju un stāstu konkursa „Saredzi valodu, saredzi stāstu!” darbu izstāde. Konkursa mērķis bija veicināt valodas zīmju un elementu atpazīšanu apkārtējā vidē. Ar stāstiem tika apzināta Eiropas daudzvalodības saikne ar Latviju un latviešu valodu.            Svinīgajā pasākumā tiks sveikti arī Valsts Izglītības attīstības aģentūras konkursa „Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē” laureāti.           

 

Ceturtdien, 1. oktobrī, plkst. 13.00 Ziemeļvalstu ģimnāzijā 9. klašu skolēni varēs parādīt savu erudīciju un zināšanas par vāciski un angliski runājošo valstu un ziemeļvalstu vēsturi, kultūru, ģeogrāfiju un valodu.           

 

No 2. līdz 3. oktobrim jau trešo gadu norisināsies starptautiskā Baltijas valstu studentu konference „Tilti Baltijā” („Bridges in Baltics”). Šogad – Viļņā, Lietuvā.           

 

No 24. septembra līdz 11. oktobrim konkursu „Eiropas Valodu diena 2015” savā Facebook lapā piedāvās Francijas Institūts.           

 

Jau tradicionāli tiks rīkots radošo darbu konkurss skolu jaunatnei. Šogad aicināsim sūtīt radošos darbus, domājot par Jāņa Petera vārdiem „Kā var mācīties citu valodu? Protot savu valodu”.           

 

Līdz 18. novembrim meklēsim arī „Novada valodniekus”, kam vienmēr zināms kāds latviešu sakāmvārds, tautasdziesma vai gards pastāsts, kam vārdi kabatā nav jāmeklē, kam svešvalodas ir tuvas un valoda ir visa dzīve. 

 

Gaidīsim Eiropas Valodu dienas 2015 pasākumos! Informāciju meklējiet arī Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv un Facebook lapā! 

 

Visi pasākumi ir bez maksas. Dzīvo valodā!