Rīgas 814. gadskārtas svētku nedēļā Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina rīdziniekus, pilsētas viesus un citus interesentus doties aizraujošā pastaigā pa Rīgas vēstures ceļiem.

Pateicoties Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē atbalstam, LNB uzsākusi sadarbību ar interneta tehnoloģiju uzņēmuma “Google” elektronisko muzeju jeb kultūras institūta digitālo platformu. Tādējādi tās lietotājiem šobrīd ir iespēja virtuāli apskatīt LNB izstādes “Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem” attēlus, kas Rīgas-Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros 2014. gada rudenī bija eksponēti Gaismas pilī.

Digitālajā izstādē iespējams aplūkot unikālus vēsturiskos materiālus no LNB krājuma – Rīgas kartes, dokumentus, zīmējumus un fotogrāfijas no 18. gs. līdz 20. gs. sākumam, piedāvājot daudzveidīgu un netradicionālu ieskatu piecās tematiskajās jomās, kas veidoja Rīgas vaibstus pirms Pirmā pasaules kara: “Pilsēta aug”, “Rīdzinieki ir tik dažādi”, “Rīdzinieki piedalās politikā”, “Rīgai 700”, “Rīgas spožums un ēnas”.

Ekspozīcija ir mēģinājums ielūkoties dinamiskajā, daudzveidīgajā, etniski un kultūras ziņā raibajā pilsētas dzīvē līdz 1914. gadam, kad Eiropā sākās Pirmais pasaules karš. 19. gs. Rīgas stāsta noslēgums – cezūra, skaļš un asiņains, bēgļu ceļiem piepildīts klusuma periods, kad metropole pie Daugavas krastiem sastingusi nāves bailēs un rīdzinieku sāpēs. Izstāde noslēdzas ar lappusi no kādas skolnieces dienasgrāmatas, kurā lasāms: “1914. gada 20. jūlijs. Vācija pieteica Krievijai karu.”

Izstāde tapusi ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas, nodibinājuma “Rīga 2014”, Frīdriha Eberta fonda, “Live Rīga” un “Arctic” Paper atbalstu.

Izstādes projekta vadītājas: Marta Dziļuma un Kristīne Liniņa (LNB).
Koncepcijas veidošanā un tekstuālā materiāla izveidē brīvprātīgu atbalstu sniedzis Dr. art. Deniss Hanovs.

Virtuālā ekspozīcija latviešu un angļu valodā pieejama:
http://ej.uz/LNB_Google_muzejs_LV
http://ej.uz/LNB_Google_muzejs_ENG

“Google” kultūras institūts radīts, lai interneta lietotājiem dotu iespēju baudīt mākslas bagātības, pētīt vēsturiskiem notikumiem veltītas izstādes, neklātienē izstaigāt muzejus, skatīt antīkās un modernās pasaules arhitektūras pieminekļus. Tādējādi šie materiāli ne tikai kļūst pieejami mūsdienu cilvēkiem, bet saglabājas arī nākamajām paaudzēm.

Ziņu sagatavoja:

Augusts Zilberts


Sabiedrisko attiecību speciālists


Komunikācijas departaments


Latvijas Nacionālā bibliotēka