Latgales Kultūras centra izdevniecībā jau 25 gadus tiek izdotas grāmatas vairākās valodās, tostarp arī latgaliešu rakstu valodā. Jau 19. jūnijā Rēzeknē notiks jubilejas svinību pasākums, kurā tiks prezentēti jaunākie Latgales Kultūras centra izdevniecības lolojumi.

Jānis Elksnis ir gan Latgales Kultūras centra dibinātājs, vadītājs, galvenais redaktors, kā arī korektors, kurš par saviem nopelniem izdevējdarbībā saņēmis gan Triju Zvaigžņu ordeni, gan aizsardzības fonda "Lāčplēsis" Goda zīmi, gan Latvijas lepnuma balvu, kā arī latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks".

Latgales kultūras centra izdevniecība savu mājvietu Rēzeknē atradusi divās nelielās telpās, tur pat, kur grāmatas tiek arī iespiestas - "Latgales drukā". Jānis Elksnis stāsta, ka Latgales Kultūras centrs kā sabiedriskā organizācija dibināts 1990. gada aprīlī, bet izdevniecība savu darbību sākusi tā paša gada jūnijā. Tad arī ticis nolemts ka izdevniecībā pirmkārt jāizdod latgaliešu grāmatas.

Jānis Elksnis atzīst, ka pa šiem 25 gadiem paspēts izdarīt daudz, tomēr, vēl ir uz ko tiekties. Tāpat viņš ar lepnumu min divus ikgadējos izdevumus - kultūrvēsturisko rakstu krājumu "Tāvu zemes kalendars" un literatūras almanahu "Olūts", kurus šogad plānots prezentēt arī izdevniecības jubilejas pasākumā. Par pašu jubilejas pasākumu runājot, Jānis Elksnis norāda, ka nozīmīgs ir ne tikai gadu skaitlis, bet arī jau izdarītais darbs.

Tāpat Jānis Elksnis uzsver, ka galvenā Latgales Kultūras centra izdevniecības misija ir latgaliešu rakstītā vārda saglabāšana, kā arī lasītājiem citās valodās radīt pieejamu Latgales vēsturi un kultūru. Tomēr, neskatoties uz mērķiem, vairāk grāmatu tiek izdots latviešu literārajā valodā.

Runājot par pašu izdevējdarbību, Jānim Elksnim tiešām ir bagāta pieredze. Savulaik viņš strādājis PSRS Zinātņu akadēmijas izdevniecības tipogrāfijā Maskavā, kur veidoti zinātniskie žurnāli ar kopsavilkumiem pat sešās valodās, tostarp arī japāņu un ķīniešu, ar kurām poligrāfijas jomā parasti gājis grūtāk.

Vairāk par Latgales Kultūras centra izdevniecību, Jāni Elksni un grāmatas mākslu klausies 30. maija raidījumā "Pi myusim Latgolā", sekojot zemāk norādītajām saitēm:
http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=31267
http://www.lakuga.lv/2015/05/29/klausis-raidejumus-pi-myusim-latgola-12/

Klausies producentu grupas "Lietišķā Latgale" veidoto raidījumu "Pi myusim Latgolā" katru nedēļu.

"Kuļturys skreine - Pi myusim Latgolā":

  • radio "Ef-Ei" - ceturtdienās plkst. 18.30 (atkārtojums piektdienās plkst. 12.30),
  • "Latgales Radio" - ceturtdienās plkst. 18.05 (atkārtojums piektdienās plkst. 11.05).

 

"Vārojom, vaicojom i viertejom - Pi myusim Latgolā":

  • "Divu Krastu radio" - piektdienās plkst. 15.30 (atkārtojums pirmdienās plkst. 10.30),
  • "Latgales Radio" - piektdienās plkst. 16.30 (atkārtojums sestdienās plkst. 11.00).

 

"Eimom gostūs - Pi myusim Latgolā":

  • radio "Ef-Ei" - sestdienās plkst. 16.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 18.00),
  • "Latgales Radio" - sestdienās plkst. 14.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 11.00).


Visus raidījumus jebkurā laikā var noklausīties internetā pimyusimlatgola.lv, lakuga.lv, latgale.lv.


Papildu informācija:

Renāte Lazdiņa

Producentu grupa "Lietišķā Latgale"
Tālr.: 26672107
E-pasts: lietiskalatgale@inbox.lv
http://www.draugiem.lv/pimyusimlatgola
https://www.facebook.com/LietiskaLatgale
www.pimyusimlatgola.lv

Tagi: Latgales Kultūras centra izdevniecība, Jānis Elksnis