Pagājušās nedēļas beigās Liepājas Universitātes (LiepU) maģistra studiju programmas "Rakstniecības studijas" 1. kursa studenti un Piejūras pilsētu literārās akadēmijas dalībnieki viesojās Ventspils Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā.

Pirmajā dienā dzejnieks Jānis Rokpelnis jaunajiem literātiem uzdeva vingrinājumu - noteiktā laikā radīt dzejoli, kurā būtu iesaistītas piecas maņas: redzes, dzirdes, ožas, garšas un taustes. Viņš atzina, ka katram ir attīstīta atšķirīga maņu uztvere, bieži tas ir atkarīgs no stihijas, kas cilvēkam piemīt. Dienas turpinājumā Ventspils galvenajā bibliotēkā LiepU lektore Linda Zulmane runāja par mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu, pantmēru un atskaņu nozīmi un lietojumu dzejā. Savukārt dienas noslēgumā dzejnieks Andris Akmentiņš interaktīvi stāstīja, kā izlauzties ārpus apziņas robežām, lai radītu labus literārus darbus. Pēc lekcijas notika aizkustinošs koncerts, kurā, runājot par dzīvi un spēlējot ģitāru, tika izdziedāti dzejoļi.

Otrā diena iesākās ar dzejnieces Sandras Vensko lekciju par literāro karjeru un vietu tajā - kas es esmu, ko vēlos sasniegt un kā to panākt. Nobeigumā bija jāuzraksta eseja. Turpinājumā paralēli notika trīs lekcijas. Par lekciju pie Dorisas Virtas (Doris Wirth) no Vācijas Rakstniecības studijas maģistrante Daila Ozola stāsta: "Lekcija ļoti patika, angļu valodā rakstījām visu, kas asociējas ar savu vārdu. Pēc tam rakstījām vārdus, kas sākas uz burtiem mūsu vārdos. No šiem vārdiem 10 minūšu laikā bija jāuzraksta stāsts." Studenti atzina, ka paticis, kā lektore mācēja iesaistīt aktivitātēs un pati piedalījās, kas bijis kaut kas jauns. Paralēli pie lektores no Vācijas - Petras Hūberes (Petra Huber) - notika saruna par tulkošanas procesu kā tādu, tulkošanu no vācu valodas uz krievu valodu un otrādi, pieminot konkrētus darbus. Savukārt pie lektores Lindas Zulmanes varēja piedalīties praktiskā nodarbībā par pantmēriem un panta formām un iemēģināt roku trioleta, tankas, haikas un soneta rakstīšanā. Maģistrants Ēriks Vilsons atzina: "Daudzas lietas bija tādas, ko tieši gribēju noskaidrot. Process nebeigsies - āķis ir lūpā!"

Divu dienu semināra noslēgumā lekciju par detektīva vēsturi un attīstību lasīja Kirlils Kobrins (Kirill Kobrin) no Lielbritānijas. "Viņš kriminālliteratūras žanru parādīja no sīkām detaļām - kā tas ir aizsācies un attīstījies. Lektors runāja vienkārši, saprotami, man pat pazuda valodas barjera, jo nejutos spēcīga krievu valodā. Patika nepiespiestais sarunas veids, vēlējos kaut lekcijai būtu turpinājums," iespaidos dalās Piejūras pilsētu literārās akadēmijas dalībniece Laura Andersone.

Lektori vairakkārt atzina, ka šogad jaunie literāti ir īpaši saliedēti, kas divu dienu semināru padarīja vēl radošāku. Viesošanās Ventspilī notiek jau trešo gadu, sadarbojoties LiepU Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātei ar Piejūras pilsētu literāro akadēmiju.


Papildu informācija:

Kristīne Timermane

LiepU sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 63423510; 22028204
E-pasts: pr@liepu.lv