11. janvārī pēc Latvijas prezidentūras, kultūras ministres Daces Melbārdes iniciatīvas un Francijas kultūras un komunikācijas ministres Flēras Pelerinas aicinājuma visu 28 Eiropas Savienības dalībvalstu kultūras ministri nākuši klajā ar publisku paziņojumu, reaģējot uz traģiskajiem notikumiem žurnāla Charlie Hebdo redakcijā Parīzē 7. janvārī.

Latvijas kā prezidējošās valsts Eiropas Savienības Padomē aicinājumam publiski paust vienotu nostāju pievienojušies visu ES dalībvalstu kultūras ministri, apliecinot, ka ir vienoti centienos aizsargāt Eiropas Savienības pamatvērtību – izteiksmes brīvību un mākslinieku tiesības brīvi nodarboties ar radošo darbu.


EIROPAS SAVIENĪBAS KULTŪRAS MINISTRU PAZIŅOJUMS
Neoficiāls tulkojums

Trešdien, 2015. gada 7. janvārī, teroristu uzbrukumā satīriskā žurnāla Charlie Hebdo redakcijai tika nogalināti 12 cilvēki, lielākoties žurnālisti un mākslinieki, kuri strādāja šim izdevumam.

Par spīti pastāvīgiem nāves draudiem, viņi bija apņēmušies turpināt paust savu brīvību domāt un radīt ar humoru un talantu. Viņus noslepkavoja, jo viņi zīmēja un publicēja karikatūras.

Šīs  prātam neaptveramās rīcības nolūks bija apklusināt viņus uz visiem laikiem, pārtraukt žurnāla izdošanu un, plašākā nozīmē, ierobežot brīvību domāt, runāt un radīt. Šīs brīvības ir Eiropas demokrātijas pamatvērtības. Tās ir universālas demokrātijas vērtības.

Šajā dziļu skumju un sēru laikā mēs, Eiropas Savienības kultūras ministri, nosodām šo bezjēdzīgo barbarismu, kas visnežēlīgākajā veidā mēģina graut mūsu galvenās vērtības.

Mēs vienbalsīgi paužam pārliecību, ka mākslas brīvība un izteiksmes brīvība ir nelokāms un nesatricināms Eiropas kopīgo vērtību kodols. Francija un tās sabiedrotie Eiropas Savienībā aizsargā šīs vērtības un atbalsta tās visā pasaulē. Mēs apliecinām savu apņēmību to turpināt arī nākotnē.

Mums, Eiropas Savienības kultūras ministriem, nav pieņemami teroristu centieni uzspiest mums savus standartus. Kopš neatminamiem laikiem māksla ir iedvesmojusi uz pārdomām, raisot jaunas idejas un cīnoties pret neiecietību un izpratnes trūkumu. Tieši izteiksmes brīvība daudzveidīgas kultūras vidē pārvērš šīs idejas jēgpilnā dialogā.

Mēs, Eiropas Savienības kultūras ministri, esam vienoti gatavībā aizstāvēt izteiksmes brīvību un apņemamies aizsargāt mākslinieku tiesības brīvi nodarboties ar radošo darbu.

Ziņu sagatavoja:

Sintija Lase


Komunikācijas speciāliste
Latvijas Republikas Kultūras ministrija


Tālr: +371 28675333
E-pasts: Sintija.Lase@km.gov.lv

Tagi: Izteiksmes brīvība