Šī gada 18. novembrī Briselē Concerte Noble ēkā tika svinīgi pasniegtas Eiropas Savienības literatūras balvas jaunajiem un daudzsološajiem prozas darbu autoriem no trīspadsmit Eiropas valstīm. Starp laureātiem bija arī Latvijas pārstāvis Jānis Joņevs, kurš saņēma balvu par viņa debijas romānu "Jelgava 94".

Svinīgo ceremoniju atklāja Eiropas Savienības komisārs Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta jautājumos Tibors Navračičs un Eiropas Parlamenta kultūras komitejas vadītāja Silvija Kosta, uzsverot kultūras un valodu daudzveidības nozīmi Eiropas vienotības un valstu attīstības kontekstā.

Literārie darbi tika prezentēti katra autora stāstījumā un arī fragmentu lasījumos oriģinālvalodā, kas veidoja aizraujošu ceļojumu Eiropas valodu pasaulē. Autoriem tika pasniegts ES literatūras balvas veidols un naudas balva 5000 eiro apmērā literārā darba turpināšanai.

ES Literatūras balvas Latvijas Nacionālā žūrija, ko vadīja Latvijas Rakstnieku savienības valdes locekle, literatūrfilosofe Ieva Kolmane, balvai no Latvijas izvirzīja rakstnieku Jāni Joņevu par viņa debijas romānu "Jelgava’ 94", kas nāca klajā apgādā "Mansards" 2013. gadā. Romāna fragmenta lasījums saņēmis atzinības balvu festivālā "Prozas lasījumi 2012", savukārt šogad saņēmis Latvijas Literatūras gada balvu nominācijā "Spilgtākā debija", kā arī atzīts par lasītāju iemīļotāko grāmatu portāla Delfi.lv balsojumā, ieguvis grāmatu tīkla "Jānis Roze" pieprasītākās grāmatas statusu un iekļuvis LTV skatītāju visu laiku mīļāko grāmatu simtniekā.

Jānis Joņevs ir dzimis 1980. gadā. "Jelgava 94" ir viņa pirmā grāmata. Romāns stāsta par pusaudžiem pagājušā gadsimta 90. gados, kad jaunieši sevis un atšķirīgā meklējumos pievēršas tā saucamajai alternatīvajai kultūrai. Grāmata ir par jaunību, kad katrs cenšas nostāties pret pasauli, nekļūt tāds kā visi.

Par J. Joņeva darba tulkošanu un izdošanu interesi izteikuši vairāk nekā 20 valstu apgādi. Darbs pilnībā iztulkots franču valodā un norit sarunas ar vairākiem Francijas apgādiem par darba izdošanu. Paredzams, ka vēl šogad tiks noslēgti līgumi par grāmatas tulkojuma izdošanu Lietuvā, Igaunijā, Bulgārijā, Polijā, Norvēģijā, Lielbritānijā un Turcijā.

ES Literatūras balva ir nozīmīga Eiropas līmeņa iniciatīva, kas rosina valodu daudzveidību, kultūru dažādību un izpratni, atbalstot un rosinot literārā darba turpināšanai jaunos rakstniekus. Balva veicina arī literāro kontaktu tīklu, pieredzes apmaiņu, jaunas sadarbības iespējas literatūrā un grāmatniecībā. ES Literatūras balva ir nozīmīga iespēja Latvijas un citu Eiropas valstu autoriem tikt pamanītiem, novērtētiem un atzītiem pasaulē.

Balva dibināta 2009. gadā, un to ik gadu, pateicoties Eiropas Komisijas ierosinājumam un atbalstam, organizē Eiropas Rakstnieku padome, Eiropas Grāmatizdevēju asociācija un Eiropas grāmattirgotāju asociācija, rotācijas kārtībā ik gadu rosinot virkni Eiropas valstu izvērtēt jauno autoru darbus un nominēt literāri spilgtākos. Būtisks autoru izvēles kritērijs ir pirmā darba klajā nākšana pēdējo piecu gadu periodā, Eiropas kultūras dimensijas atklāšana prozas darbā un literārais radošais potenciāls darba turpināšanai literatūrā.

Vairāk informācijas par ES Literatūras balvu mājas lapā
Par balvas ieguvēju no Latvijas

 

 

***

Foto: Jānis Joņevs. Autors: Edgars Jurjāns

Ziņu sagatavoja:
Līga Buševica
Kultūras ministrijas
Nozaru politikas nodaļas vecākā referente
E-pasts: liga.busevicakm.gov.lv
Tālr.: 67330263

Tagi: Balvas, Apbalvojumi, Eiropas Savienības Literatūras balva, Jānis Joņevs