Vēl tikai dažas dienas, līdz 18. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 2. stāvā, Sociālo un humanitāro zinātņu lasītavā skatāma latgalieša Jura Cibuļa ābeču kolekcijas izstāde "Sākums".

Arī radio raidījuma "Pi myusim Latgolā" veidotāji nesen pabija jaunajā Gaismas pilī, kur pats kolekcionārs pāršķirstīja savas no pasaules malu malām nākušās ābeces.

"Būtībā es kolekcionēju vai krāju ne ābeces, bet valodas," par savu kaislību uz ābeču kolekcionēšanu stāsta Juris Cibulis. "Cik zināms pasaulē lielākajai daļai tautu nav savas rakstības, nav alfabēta, tas nozīmē, ka lielākajai daļai nav savu grāmatu. Tām tautām, kurām ir rakstība, alfabēts, lielākajai daļai ir tikai divas grāmatas - ābece vai Bībeles Jaunās derības tulkojums."

Juris Cibulis neslēpj, ka jau no bērnības bijis kaislīgs krājējs - krājis gan akmeņus, gan putnu perēkļus, konfekšu papīrus, markas, skaņu plates. Pēc tam esot bijis žurnāls "Zvaigzne" un rubrika - No visas pasaules - kur izlasījis, ka kāds dīvainis no Polijas krājot ābeces. Tas tad arī esot bijis tas zibens spēriens no skaidrām debesīm, lai saprastu, ka jāpaliek pie ābecēm un pārējās krātās lietas jāiemaina vai jāpārdod.

Pats par savām skolas gaitām Juris Cibulis atceras ābecē minēto zēna vārdu, kurš no latgaliešu valodas nozīmē "kūts". "Mēs latgaliešu bērni nekā nevarējām saprast, kāpēc tur rakstīts zēns Klāvs, bet nav rakstīts zēns Juris, Pēteris, Jānis. Līdz šai dienai vēl neesmu sapratis, kāpēc autoram bija jāraksta tāds vārds."

Jura Cibuļa kolekcijā šobrīd ir apmēram astoņi tūkstoši sešsimt ābeču, darba burtnīcu un metodisko norādījumu tūkstoš sešdesmit trīs valodās. Tās visas tiekot glabātās Jura Cibuļa mājās. Arī pats viņs ir vairāku ābeču autors gan latviešu, gan latgaliešu valodā, un uzskata, ka mūsdienās bērni ir jāmudina mācīties latgaliešu valodu. "Tas ir ļoti svarīgi, būtu jāpanāk, ka latgaliešu valodu skolās mācītu obligāti, ne fakultatīvi.".

Vairāk par Jura Cibuļa personību, ābeču kolekciju un paša sastādītajām ābecēm klausieties 1.novembra raidījumā "Pi myusim Latgolā", sekojot zemāk norādītajām saitēm.

Klausīties raidījumu:

http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/


http://www.lakuga.lv/wp-content/uploads/2014/11/Pi-myusim-Latgola-1_11_2014.mp3


Informācijai:

Raidījumi "Pi myusim Latgolā" skan radio "Ef-Ei" (FM 91,4 Rēzekne) un "Divu krastu radio" (FM 96,9 Jēkabpils, FM 90,1 Daugavpils):

ceturtdien 17:30 (atkārt.piektdien 10:30, 19:30, sestdien 11:00) - kultūras aktualitātes;

piektdien 18:30 (atkārt.sestdien 13:00) - nedēļas aktualitātes;

sestdien 16:00 (atkārt.svētdien 16:00) - nedēļas intervija.

Raidījumu iespējams noklausīties arī internetvietnēs www.latgale.lv, www.lakuga.lv.

Radio raidījumu ciklu "Pi myusim Latgolā" veido producentu grupa "Lietišķā Latgale".

Raidījumu cikls top Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes rīkotā konkursa "Par raidījumu veidošanu 2014. gadā Latgales reģionālajos un vietējos plašsaziņas līdzekļos, kas raida radio programmas" ietvaros.

Papildu informācija:
Renāte Lazdiņa
Tālr.: 26672107
E-pasts: lietiskalatgale@inbox.lv
http://www.draugiem.lv/pimyusimlatgola
https://www.facebook.com/LietiskaLatgale

Ziņu sagatavoja:
Producentu grupa "Lietišķā Latgale"

Tagi: Juris Cibulis