Ventspils, LETA. Liepājas teātrī pie sava otrā iestudējuma strādā režisore Laura Groza-Ķibere, lai decembrī skatītāju vērtējumam nodotu Džordža Orvela slavenā romāna "1984" iestudējumu.

Iestudējums top, par pamatu ņemot Roberta Aika un Dankana Makmillana 2013. gadā radīto dramatizējumu, kas tajā pašā gadā ar lieliem panākumiem iestudēts Londonā.

Orvela romāns "1984" ir viens no slavenākajiem pagājušā gadsimta literatūras darbiem un ir iekļauts 100 ietekmīgāko jebkad sarakstīto grāmatu sarakstā. Par antiutopiju nodēvēto romānu autors sarakstījis 1948. gadā, radot apokaliptisku nākotnes redzējumu par 1984. gadu.

Orvels savā darbā ir aprakstījis kādu lielvaru, kas ilgojas pēc būtiskas pasaules teritoriālās pārdales un vienas, nemainīgas un nepastrīdamas patiesības ieviešanas un absolutizēšanas. Cilvēki dzīvo nepārtrauktās bailēs no tā, ka viņus novēro Lielais Brālis, kurš viņus var sodīt jebkurā mirklī, lai, nežēlīgi spīdzinot, pārliecinātu par vienīgo patiesību.

Galvenais varonis ir Vinstons Smits (Egons Dombrovskis), kurš slepeni sāk rakstīt dienasgrāmatu un iemīlas, cerot mainīt pasauli un kopā ar Džūliju (Agnese Jēkabsone) izrauties no Lielā Brāļa ietekmes un uzspiestās sistēmas, taču rodas jautājums, vai sabiedrībā, kur valda nepārtrauktas bailes, tas maz ir iespējams. Izrādē piedalīsies arī aktieri Gatis Maliks, Leons Leščinskis, Anda Albuže, Viktors Ellers, Edgars Ozoliņš, Sandis Pēcis, Terēze Laukšteina un Normunds Kalniņš.

Izrādei top arī oriģinālmūzika, kuru rada Kārlis Auzāns, ar kuru Groza-Ķibere sadarbojusies jau agrāk. "Kārlis Auzāns ir viens no talantīgākajiem Latvijas čellistiem, visas manas pēdējās izrādes runā čella balsī, turklāt tieši Kārļa izpildījumā, taču pēdējā laikā viņš sevi pārliecinoši piesaka arī kā radītāju, autoru, komponistu, caur kuru runā ļoti skaista mūzika," par komponista izvēli stāsta režisore.

Izrādes radošajā grupā režisore aicinājusi arī scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi, kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu, horeogrāfi Lieni Gravu, gaismu mākslinieku Mārtiņu Feldmani un video mākslinieku Andri Vētru.

Izrādē skarto tēmu dēļ to nav ieteicams apmeklēt skatītājiem līdz 14 gadu vecumam, tomēr režisore uzsver: "Lai arī Orvelam nereti tiek pārmesta spēja ar saviem darbiem laupīt cilvēkam cerību, man šķiet būtiski darbu aktualizēt tieši šobrīd, kad, ņemot vērā Latvijā un pasaulē notiekošos procesus, Orvela fantāzija kļuvusi par biedējošu mūsdienu reālitāti. Un tomēr tikai un vienīgi dzīvi apliecinošs būs šis iestudējums."

Ziņu sagatavoja:
Kārlis Lithens
© LETA