2014. gada 12. septembrī un 13. septembrī notiks ceturtās Lībiešu kultūras dienas. Lībiešu kultūras dienu pasākumi norisināsies Ventspils Galvenajā bibliotēkā un Livonijas ordeņa pilī.

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī aizsāksies piektdien, 12. septembrī, plkst. 17.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā, kur notiks kultūras dienu ieskaņas pasākums. To ar dziesmām kuplinās Ventspils lībiešu ansamblis Rāndalist, Ventspils novada folkloras kopas Kāndla un Piški kāndla. Pasākumā atklās fotogrāfa Jura Ģiguļa fotoizstādi Jāņa Prinča diena, kurā fotogrāfs mūsdienu acīm skata vietas un notikumus, ko ietekmējis viens no spilgtākajiem lībiešu tautas pārstāvjiem - Jānis Princis vecākais.

Lībiešu kultūras dienu otrā diena sāksies plkst. 10.00 ar īsu piemiņas brīdi pie lībiešu dzejnieka Jāņa Prinča pieminekļa, bet 11.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks starptautiska zinātniskā konference Livonica IV "Lībieši: valoda, vēsture, kultūra".

Konferencē par lībiskajiem vietvārdiem Zlēku pusē stāstīs rakstniece Laimdota Sēle. Žurnāliste Līga Gabrāne runās par Ventspils Ostgala rašanos un smilšu putināšanas problēmu Kurzemē. Novadpētniece Baiba Šuvcāne iepazīstinās par Prinču dzimtu, bet tulkotāja un Jāņa Prinča pēctece Ulla Frasere - ar Prinču 1845. gadā izdoto dzejas grāmatu "Jūrnieku svētas dziesmas un lūgšanas".

Konferencē notiks Jāņa Prinča un viņa dēla Jāņa sarakstītās grāmatas "Jūrnieku svētās dziesmas un lūgšanas" trešā izdevuma atvēršana. Ideja izdot šo grāmatu radās Ventspils bibliotēkas darbiniecēm, bet to īstenoja nodibinājums "Ventspils lībiešu apvienība "Rānda"", sadarbojoties ar Lībiešu kultūras centru, Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku un izmantojot Ventspils pilsētas domes finansiālo atbalstu.

Konferences noslēgumā Tartu Universitātes profesors Tīts Reins Vītso iepazīstinās ar zinātnisku rakstu krājumu "Pētījumi par lībiešu valodu" (Studies on Livonian), ko veidojuši vairāku valstu zinātnieki. Gandrīz trīssimt lappušu biezais rakstu krājums ietver piecpadsmit autoru pētījumus par lībiešiem un lībiešu valodu un tas ir bagātīgākais pieejamais materiāls angļu valodā.

Noslēdzot Lībiešu kultūras dienu pasākumus, sestdien, 13. septembrī, plkst 17.00 Ventspils Livonijas ordeņa pilī izskanēs koncerts Rānda kīelad (Jūmalas zvani), kurā piedalīsies Salaspils lībiešu koris "Lōja" (diriģenti Ģirts Gailītis un Dace Melvere) un Liepājas zvanu koris Campanella (vadītāja Astra Ziemele).

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī rīko nodibinājums "Ventspils lībiešu apvienība "Rānda"" un Līvu savienības Ventspils nodaļa sadarbībā ar Lībiešu kultūras centru. Lībiešu kultūras dienas finansiāli atbalsta Ventspils pilsētas dome, Latviešu valodas aģentūra un SIA "Baltimar VT". Lībiešu kultūras dienu Ventspilī sadarbības partneri ir Ventspils muzejs un Ventspils bibliotēka.

Projekta "Lībiešu kultūras dienas Ventspilī 2014" mērķis ir lībiešu valodas un kultūras kā Kurzemes kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšana Ventspils iedzīvotājiem, pilsētas viesiem un citiem interesentiem piedāvājot iepazīt nozīmīgu lībiešu kultūras darbinieku Jāni Princi, viņa ieguldījumu lībiešu un latviešu valodas attīstībā, kā arī ieklausīties lībiešu valodas skanējumā un iepazīties ar lībiešu kora mūziku.

Ziņu sagatavoja:
Māra Vīgerte
Nodibinājuma "Ventspils lībiešu apvienība "Rānda""
Valdes priekšsēdētāja
Tālr.: 29646863

Tagi: Kultūra, Lībiešu kultūras dienas