Vašingtona, 18. jūl., LETA-AFP. ASV Augstākā tiesa ceturtdien neapmierināja skotu rakstnieka Artura Konana Doila mantinieku prasību pēc autortiesību termiņa pagarināšanas.

Autortiesību turētāji uzsāka tiesvedību tāpēc, lai nepieļautu Doila slavenāko varoņu izmantošanu jaunā grāmatā.

Pirmais darbs, kurā parādās izmeklētājs Šerloks Holmss un viņa uzticīgais asistents doktors Vatsons, publicēts 1887. gadā. Viņi sastopami četros Doila romānos un 56 stāstos, kas ASV publicēti līdz 1927. gadam.

Autortiesības attiecas vairs tikai uz pēdējiem desmit stāstiem, kas iznākuši no 1923. līdz 1927. gadam. To autortiesību termiņš beigsies 2022. gada 31. decembrī. Tas nozīmē, ka pārējos drīkst brīvi izmantot, nemaksājot autora mantiniekiem.

Tiesnese Elena Keigane medijiem nekomentēja lēmuma iemeslus. Taču Doila mantinieku advokāti sacīja, ka "tuvākajos mēnešos" plānojot atbildes soli.

Amerikāņu rakstnieks un advokāts Leslijs Klingers izdevis stāstu krājumu "A Study in Sherlock", par ko atlīdzināja Doila mantiniekiem, lai arī neuzskatīja tādu prasību par pamatotu. Taču tagad autors gatavojas laist klajā vēl vienu grāmatu "In the Company of Sherlock Holmes", nemaksājot mantiniekiem par varoņu izmantošanu.

16. jūnijā tiesa lēma par labu Klingeram, kas kalpoja par iemeslu Doila mantinieku prasībai pēc autortiesību pagarināšanas.

Tagi: Autortiesības