11. jūlijā un 12. jūlijā Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks jau ceturtā gadskārtējā konference "Latvieši pasaulē - piederīgi Latvijai. 2014". Tās mērķis ir turpināt dialogu starp ārvalstīs dzīvojošajiem latviešiem, Latvijas valsts iestādēm un sabiedrību latviskās identitātes saglabāšanai un saišu stiprināšanai ar Latviju.

Konference ir kļuvusi par notikumu, kas tiek gaidīts, zinot, ka tajā varēs apspriest aktuālos jautājumus, meklējot risinājumus problēmām, dalīties pieredzē, meklēt prioritātes nākamajam periodam. Konferencei ir pieteikušies dalībnieki no Latvijas, no 13 Eiropas valstīm, Krievijas, Gruzijas, ASV, Kanādas un Austrālijas. Pirmo reizi ir pieteikušies arī dalībnieki no Islandes.

Konferences pirmajā dienā notiks dažādas tematiskās darba grupas, kuras uzņems ar diasporas jautājumiem saistītas institūcijas - Kultūras ministrija, Ārlietu ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Darba grupām šogad izvēlētas tēmas: Arhīvi; Izglītība; Visu veidu nometnes; Kultūra; Dziesmu un deju svētku process; Sociālās garantijas; Katrs latvietis ir Latvijas vēstnesis…; Diasporas organizāciju darba perspektīvas. Darba grupu uzdevums būs apzināt iestrādes un problēmas, formulēt prioritātes turpmākajai sadarbībai šajās jomās.

Otrajā dienā konferences darbs notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Konferences plenārsesijā notiks divas paneļdiskusijas - par arhīviem un izglītību.

Šogad aprit 70 gadi kopš bēgļu gaitās latvieši sāka veidot savas organizācijas. Gatavojot konferenci, tiek aktualizēts jautājums par šo organizāciju dokumentālajām liecībām un to saglabāšanas iespējām. Tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, vai pēdējos gados izveidotajām organizācijām vajag veidot arhīvus, kas darāms, lai saglabātu un apzinātu šos diasporas dzīves lieciniekus.

Izglītība ir tēma, kuras nozīmība laika gaitā nezūd - klāt nāk jauni aspekti, tehniskās iespējas un iespējas izglītoties tālmācības ceļā. Taču nemainīgs ir jautājums, kā uzturēt un veicināt vēlmi apgūt latviešu valodu, mācīties tradīcijas un vēsturi, meklēt stimulus gan bērniem, gan vecākiem, kas palīdzētu novērtēt iespēju būt ne tikai savas mītnes zemes iedzīvotājam, bet arī - latvietim.

Konferenci organizē Kultūras ministrija, Ārlietu ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Pasaules brīvo latviešu apvienību un Eiropas Latviešu apvienību.


Konferences programma

Ziņu sagatavoja:
Gunta Robežniece
Kultūras ministrijas
Sabiedrības integrācijas departamenta eksperte
Tālr.: 67330325
Gunta.Robezniece@km.gov.lv

Tagi: Konferences, Latviskā identitāte