2014. gada 8. jūlijā plkst.18.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā (Rīgā, Antonijas ielā 1) norisināsies izdevniecības "Pētergailis" un Rīga 2014 rīkots pasākums "Dzintars. Ziemeļu zelts", kura laikā notiks Kembridžas Universitātes profesores Dr.Māras Kalniņš grāmatas "Senie dzintara ceļi. No Rīgas līdz Bizantijai" oficiālā atvēršana.

Pasākumā ar priekšlasījumu uzstāsies grāmatas autore – profesore Dr. Māra Kalniņš, kā arī 7.Pasaules koru olimpiādes uzvarētājas un Eiropas kultūras galvaspilsētas muzikālais simbols – vokālā grupa "Latvian Voices", kā arī ikviens varēs pārbaudīt savas zināšanas erudīcijas spēlē par dzintara tematu.

Grāmatā apkopoti Latvijā dzimušās Kembridžas Universitātes profesores Māras Kalniņš mūža garumā veiktie pētījumi un ceļojumu iespaidi, apmeklējot senajās hronikās minētas vietas un pētot muzejos dzintara eksponātus.

Manuskripts, kurā atklāts Rīgas, Latvijas ieguldījums pasaules kultūrā, uz pasaules kartes iezīmējot "Dzintara ceļu", vērtējams kā pētījums ar izcilības iezīmi. Tā autore, latviešu izcelsmes Kembridžas universitātes profesore, Māra Kalniņš, balstoties uz vēstures avotu sniegtajām liecībām, ir pētījusi dzintara tirdzniecības virzienus no Baltijas jūras reģiona uz Rietumeiropu un Vidusjūras baseina zemēm, apmeklējot senajās hronikās un vēsturnieku darbos minētās vietas un pētot muzeju ekspozīcijās atrodamos dzintara priekšmetus, kas liecina par Rīgas tirdzniecības un kultūras sakariem un dzintara apstrādes tehnoloģiju izcilību.

Autore apraksta divus lielākos senās pasaules dzintara ceļus: no Baltijas jūras cauri Eiropas vidienei uz dienvidiem līdz Vidusjūrai un no Baltijas jūras uz austrumiem pa Daugavu, tad pa Dņepru līdz Melnajai jūrai.

Grāmata uzrakstīta ceļojumu apraksta formā, iekļaujot arī ziņas par Latvijas, tostarp Rīgas, skaistākajām vietām. Grāmata izdota angļu un latviešu valodā, izdota arī grāmatas audioversija CD formātā. Grāmatu var iegādāties www.petergailis.lv.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu organizē nodibinājums Rīga 2014 sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. Rīga 2014 programmas partneris ir Lattelecom, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.