Eiropas Muzeju gada balva dibināta 1977. gadā, tās mērķis ir starptautiski atzīt muzeju izcilību, vērtējot to pieejamību un atvērtību sabiedrībai, kā arī veicināt inovatīvus procesus muzeju sektorā.

Eiropas Muzeju gada balvas iniciators ir Eiropas Muzeju forums – nevalstiska organizācija, kas jau 35 gadus darbojas Eiropas Padomes paspārnē. Forumā iesaistīti atzīti muzeju nozares eksperti no daudzām Eiropas valstīm, kuru uzdevums ir sekmēt Eiropas muzeju darbības standartu uzlabošanas. Šogad maija nogalē Eiropas Muzeju gada balvas ceremonijā Igaunijas Mākslas muzejā Tallinā Žaņa Lipkes memoriāls saņēmis Keneta Hadsona balvu.

Keneta Hadsona balva, kas nosaukta Eiropas Muzeju foruma dibinātāja vārdā, tiek pasniegta muzejam ar visneprastākajiem, drosmīgākajiem un reizēm pretrunīgākajam sasniegumiem, kas izaicina ierastos priekšstatus par muzeju lomu sabiedrībā.

Žaņa Lipkes memoriāls, kas veidots pēc Māra Gaiļa, Augusta Sukuta un Ārijas Lipkes iniciatīvas, Mazajā balasta dambī 8, Ķīpsalā, savas durvis apmeklētājiem vēra 2012. gada vasarā. Tas ir privāts muzejs, kurš 2013. gadā tika akreditēts – ieguva valsts atzīta muzeja statusu. Kā akreditēts muzejs Žaņa Lipkes memoriāls ir saņēmis valsts finansējumu Nacionālā muzeju krājuma saglabāšanai un popularizēšanai.

Muzeja misija ir godināt Lipkes ģimenes piemiņu un veidot šodienas pasauli labāku, atgādinot, ka Lipkes aizstāvētās vērtības - drosme, līdzcietība, taisnīgums un cilvēcība - ir aktuālas visos laikos un ikvienas attīstītas sabiedrības pamatā. Muzejs inovatīvā veidā atklāj stāstu par latvieša Lipkes un viņa ģimenes drosmi, Otrā pasaules kara laikā glābjot režīma vajātu, nāvei nolemtu cilvēku dzīvības, riskējot ar visu.

Par 2014. gada labāko Eiropas muzeju atzīts Nevainības muzejs (Masumiyet Müzesi) Stambulā, Turcijā. Īpašu žūrijas atzinību saņēmuši arī Igaunijas Jūras muzejs Tallinā, Laikmetīgās mākslas muzejs Bildmuseet Ūmeo, Zviedrijā, Nacionālās Zinātnes un tehnoloģiju muzejs Spānijā, Museo Occidens Spānijā, Holokausta un cilvēktiesību memoriāls, muzejs un dokumentācijas centrs Kazerne Dossin Beļģijā un Flosenbirgas koncentrācijas nometnes memoriāls Vācijā.

Eiropas Muzeju foruma atzinību ir ieguvuši arī Turaidas muzejrezervāts, kurš 1996. gadā saņēma Eiropas Muzeju balvas laureāta nozīmi un diplomu, kā arī Mākslas muzejs Rīgas Birža, 2013. gadā iegūstot speciālbalvu par izcilas kvalitātes ēkas rekonstrukciju.

Ziņu sagatavoja:
Iveta Bērziņa-Bebriša
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67330254; 26304460

Tagi: Muzeji, Eiropas Muzeju gada balva, Žaņa Lipkes memoriāls