Sestdien, 10. maijā, plkst. 13.00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks kataloga “Suit' drān's” prezentācija. Pasākumā piedalīsies Suitu etniskā kultūras centra pārstāvji, etnogrāfiskais ansamblis “Maģie suiti” no Jūrkalnes un suitu draudžu prāvests Andris Vasiļevskis.

Katalogā apkopots bagātīgs materiālu klāsts par suitu novada tautastērpiem. Biedrības “Etniskais kultūras centrs “Suiti”” valdes priekšsēdētāja Dace Martinova saka: “Katalogs “Suit' drān's” aptver tikai nelielu daļu no suitu bagātā un daudzkrāsainā mantojuma, kas guļ glīti salikts, mīļi taupīts un saudzēts daudzu suitu dzimtu lādēs un skapjos, arī bēniņos aiz dzieda un pat pakšķos. Katrai lietai klāt ir tās neredzamā daļa, tās īpašais stāsts un likteņu līkloči, ar ko atmiņu stāstos dalījušies to glabātāji. Katalogs sniegs priekšstatu ne tikai par to, cik bagāts un krāšņs ir suitu pūrs, bet arī dos padomu nākamajām paaudzēm, darinot autentiskus tautas tērpus.”


Šķirstot fotogrāfijām bagāto izdevumu, var uzzināt, kādas zeķes un cimdus valkā suiti, kā darina sievu kreklus, brunčus un jaciņas, jostas un prievītes, kādas saktas, villaines un plecu izmanto, kādas galvas rotas valkā jaunas meitas un sievas. “Suit' drān's” ļaus noskaidrot arī to, kā tērpās vīri, kādus apavus valkāja suitos. Daudz kas no šī mantojuma vēl šodien atrodas dzīvā ikdienas apritē, kas padara Suitu novadu par unikālu visā Latvijā.


Suiti ir katoļu sala luterticīgajā Kurzemē ar turpat 400 gadus garu vēsturi. Katoļticībai novada iedzīvotājus pievērsa novada īpašnieks grāfs Šverins, kurš, apprecot poļu aristokrāti Barbaru Konarsku, kļuva par katoli. Kad Johans Ulrihs 1632. gadā atgriezās Alsungā, tas uzaicināja uz šo vietu  jezuītus, lai tie pievērstu katoļticībai novada iedzīvotājus. Reliģiskās atšķirības noveda pie tā, ka suiti noslēdzās savā novadā un maz kontaktējās ar ārpasauli. Šī pašizolācija lāva saglabāt bagātu tautas tradicionālo kultūru ar dziesmām, dejām, ticējumiem, paražām un daudz ko citu. Alsungā vēl 20. gadsimtā līdz pat Otrā pasaules kara beigām sievietes valkāja tautas tērpus.


Izdevums ir interesants gan suitiem, gan citu Latvijas novadu iedzīvotājiem. Kataloga izdošanu finansiāli atbalstījusi arī Ventspils novada pašvaldība.


Pasākums notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiāli atbalstīta projekta “Kurzemes atmiņa” ietvaros. Ieeja bez maksas.

Ziņu sagatavoja:
Olita Šteinmane
Ventspils bibliotēkas direktores vietniece
olita.steinmane@ventspils.lv
tālr. 63623231

Tagi: Ventspils bibliotēka, Suiti