2014. gada 9. maijā plkst. 12.00 Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālē - bērnu bibliotēkā "Vecliepājas Rūķis" (Liepājā, Malkas ielā 4) notiks Māra Runguļa jaunā vēsturiskā detektīvstāsta bērniem "Lapsu kalniņa mīklas" atvēršanas svētki. 

 

Pasākumā piedalīsies grāmatas autors Māris Rungulis, latviešu dzejniece un grāmatu redaktore, bērnu literatūras autore un izdevēja Inese Zandere, žurnālists Atis Klimovičs un Nacionālo partizānu Liepājas nodaļas vadītāja Biruta Rodoviča.
 
Šī ir pirmā grāmata latviešu bērnu literatūrā, kas stāsta par nacionālo partizānu cīņām pēc otrā pasaules kara. Grāmatu izdevusi izdevniecība "Liels un mazs", ilustrējis mākslinieks Reinis Pētersons. Mārim Rungulim izdevies aizraujoša zēniska piedzīvojuma un atklājuma veidolā izstāstīt nopietnu vēstures liecību.
 
Grāmatas darbība norisinās padomju laikā, 1961. gadā, Kurzemē. Liepājas puikas, kas pavasara brīvdienas pavada lauku mājās, kļūst par detektīviem, meklējot pieradināto stirnu buciņu, kas pazudis ugunsgrēka laikā. Taču šie meklējumi noved viņus pie citiem atklājumiem – pie noslēpumaina purva salas bunkura un sarežģītiem vēstures notikumiem. Pamazām sāk stāstīt arī omamma un opaps, kas izrādās tajos cieši iesaistīti. Taču "ārpus šā ķēķa", kā saka omamma, par to runāt nedrīkst.
 
Izrādās, daudzi kaimiņi turpina dzīvot līdzās, viens par otra pagātni zinot visai sāpīgas lietas. Vēl vairāk: ir noslēpumi, kas var maksāt dzīvību. Zēniem pieaugušo rīcību ir grūti saprast, grūti attaisnot… Palēnām viņiem rodas apjēga par to, ka pagātnē nekas nav vienkāršs un melnbalts. Taču līdz mūsu laikam, kad par to visu varam runāt atklāti, vēl tālu.
 
Rakstnieks, attēlojot nacionālo partizānu grupas dzīvi mežā,  izmantojis daudz dokumentāla materiāla, arī precīzu mežabrāļu bunkura uzbūves aprakstu, un citas ar izdzīvošanu saistītas zināšanas. Reiņa Pētersona ilustrācijas uzbur Kurzemes meža noskaņas – brīžiem romantiskas, brīžiem skumjas, liekot domāt par mežā patvērušos cilvēku jūtām un arī  par to aizmirstības mežu, kas mūsdienās jau klāj atmiņas par daudziem svarīgiem notikumiem.
 
Īpašu pateicību par ierosmēm un vērtīgajiem padomiem Māris Rungulis veltījis rakstniekam un nacionālajam partizānam Modrim Zihmanim, kā arī savai mammai un citiem, kuru atmiņas par pēckara gadu brīvības cīņām Latvijā ir izmantotas, rakstot šo grāmatu. Stāstam pievienots arī neliels vēsturnieka Zigmāra Turčinska pēcvārds, kas ļauj īsumā aptvert nacionālo partizāņu kara notikumus kopumā.
 
Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.