15. aprīlī plkst. 14:00 Valkas novada Centrālajā bibliotēkā atklās izstādi "Vidzemes draudzes skolu skolotāju semināra audzēkņu literārais mantojums". Tajā būs apskatāmas Jāņa Cimzes audzēkņu grāmatas no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma.

1839. g. dibinātais Vidzemes draudžu skolu skolotāju seminārs no 1849.-1890. g. darbojās Valkā. Pilnu mācību kursu pabeidza 479 audzēkņi. Cimzes audzēkņu vidū ir daudzi kultūras un izglītības laukā ievērojami cilvēki. Āronu Matīss rakstījis: "Tādu viņa audzēkņu, kas dažādi rakstnieciski nodarbojušies, gan dažādas skolas un mācību grāmatas sarakstīdami, gan pie laikrakstiem līdzstrādādami, ir liels pulks. Lai aizrādu tikai uz Caunīti, Tēraudu, Bankinu, Daugi, Daugulu, Pilsātnieku, Gailīti, Peleksu, Stakli, Ulpi, Cukuru u.c."

 

Apsīšu Jēkabs seminārā ieinteresējies par latviešu valodu un literatūru, iespējams, no šī laika nāk viņa atziņa, ka "blakus Bībelei tautas dziesmas ir galvenais avots, no kura smelties rakstniekam." Auseklis izlasījis visu nelielo semināra bibliotēku, "reibinājies Merķeļa rakstos" (Z.Mauriņas vārdi). Šajā laikā radušies viņa pirmie dzejoļi. Seminārā izpaudušies arī Jura Dauges un Jēkaba Zvaigznītes literārie dotumi.

 

Par ražīgu lubu literatūras autoru vēlāk kļuvis Kārlis Cilinskis. Īpatnējo dzejoļu dēļ par pirmo latviešu dekadentu nodēvēts Jānis Steiks. Domu un apceres liriķis Augusts Kažoks vēlāk strādājis Ērģemē. Kāds no skolniekiem viņam vēlāk rakstījis: "Lai gan jūs vairs neesat Ērģemē, Jūsu gars dzīvo un strādā pie dažiem Jūsu skolēniem."

 

Ādams Jende ir īsu pasaciņu un pamācošu stāstu izlases "Mājas bērniem" autors, "Pirmo ģeogrāfijas kursu" sarakstījis Jānis Ulpe. Viens no pašiem pirmajiem latviešu mācību grāmatu autoriem ir Jānis Bankins. Vairākus izdevumus piedzīvojušas viņa aritmētikas grāmatas: "Uzdošanas uz tāpeli ko rēķināt", "Mācību grāmata rēķinlauzīšanā", ievērību pelna arī citas.

 

Izstāde būs apskatāma līdz 15. jūlijam.

Ziņu sagatavoja:
Jana Čākure
Valkas novada Centrālās bibliotēkas galvenā bibliotekāre

Tagi: Izstādes, Jānis Cimze