Uzsākot svinēt LU Bibliotēkas nedēļu 2014, kas norisinās šonedēļ, no 7. - 12. aprīlim, LU Bibliotēkas darbinieki 3. aprīli devās uz Rīgas Biržu, lai apmeklētu informatīvi izglītojošu un izklaidējošu nodarbību kopā ar kolēģiem.

Galvenais pasākuma mērķis bija iepazīties ar Rīgas pirmā mēra L.V. Kerkoviusa  gleznu dāvinājuma kolekciju Rīgas pilsētai. L.V. Kerkoviusa savrupnamā (1878) Totlebēna bulvārī 4 (tag. Kalpaka bulvārī 4) no 20. gs. 40. gadiem mājvietu radusi LU Bibliotēkas centrālā ēka, bet pēc renovācijas (2012-2013), LU Bibliotēka Kalpaka bulvārī, kas kalpo kā informacionāls atbalsta centrs pētniecībai blakus piebūvē mītošajiem LU Humanitāro un sociālo zinātņu institūtiem.


L. V. Kerkovius atbalstīja un popularizēja mākslas darbus 19. gs. beigās Rīgā, un viņš bija gan pilsētas mākslas muzeja celtniecības iniciators, gan Mākslas veicināšanas biedrības priekšsēdētājs un 19. gs. beigās plaša gleznu kolekcija bija aplūkojam viņa savrupnama 2. stāvā. L.V. Kerkoviusam pašam piederēja 26 gleznu kolekcija, kuras viņš testamentā novēlēja topošajam Rīgas pilsētas muzejam, kura atklāšanu viņš nesagaidīja. Gleznu kolekcijā pārsvarā atrodamas vācu izcelsmes laika biedru darbi. Mūsdienās Rīgas Biržas fondos atrodas 19 no 26 L.V. Kerkoviusa gleznām, parējās septiņas, 20. gs. sakumā veidojot jaunatvērtā māksla muzeja kolekcijas, pieaicinot mākslas zinātājus tika atzītas par mazāk vērtīgām, un tika izpārdotas.


Nodarbība LU Bibliotēkas darbiniekiem sastāvēja no divām daļām. Pirmajā daļā Rīgas Biržas vadītāja D. Upeniece mūs izvadāja un iepazīstināja ar 19. gs./20. gs. mijas gleznu kolekcionāriem Rīgā un divām gleznām no L.V. Kerkoviusa kolekcijas, kas atrodas ekspozīcijā. Turpinājumā  iepazīstināja ar melnbaltiem pārējo gleznu attēliem no kolekcijas, stāstījumu papildinot ar katras gleznas autora rokrakstu un tipiskākajam gleznu objektiem vai ainām, kā arī pieminēja par to vērtību un kopējo kolekcijas veidošanos.


Otrajā daļā darbiniekiem tika izdalīti krītiņi, papīra loksnes un radošā nodarbība varēja sākties. Divu jauku radošo pedagogu vadībā, katrs izvelējas sev tīkamāko mākslas darbu, un mēģināja to atdarināt sev saprotamā veidā. Stunda aizritēja radošā gaisotnē meklējot īsto darbu, īsto leņķi un īstās krāsas. Mākslas darbi kopumā sanāca radoši, interesanti un koši.


32 LU Bibliotēkas darbinieki radīja neatkārtojamus mākslas darbus, kuru radīšanu iespaidojuši darbi no Rīgas Biržas ekspozīcijas, ka arī guva konkrētu vizuālu priekštatu par pirmā Rīgas mēra gleznu kolekcijas aprisēm un mākslas nozīmi 19 gs. un 20. gs. mijā.

 

LU Bibliotēkas darbinieku viedoklis par apmeklēto pasākumu.

 

Ilona Vēliņa-Švilpe, departamenta vadītāja
"Patika sniegtā iespēja paplašināt savu redzesloku un zināšanas  par  19.gs. beigu un 20.gs. sākumu Rīgas vēsturē un tās mēra L.V. Kerkoviusa  personību, raugoties uz viņa gleznu kolekciju.   Acu priekšā  iezīmējās  Kerkoviusa tēls : līdzās nopietniem Rīgas saimnieka vaibstiem, iezīmējās emocionāls mākslas mīļotājs un pazinējs, kuram centrā vienmēr izvirzās cilvēks : interesanti portreti un ainas no bērnu dzīves. Lielu gandarījumu deva pats muzejs : muzeja  ekspozīcija un īpašā gaisotne..
Šādi pasākumi  bagātina  cilvēka iekšējo pasauli, mākslas priekšmetu krāsas un formas sniedz emocionālu pacēlumu un gandarījumu. Īpaši svarīgi tas ir bibliotēkas kā kultūras iestādes  darbiniekiem, jo tieši mēs esam tie, kas sniedz iespēju ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ne tikai mācībām un pētniecībai nepieciešamo informāciju, bet mūsu misija ir daudz plašāka - izcelt kultūras vērtības, parādīt ar savu ikdienas darbu augstu saskarsmes kultūru un inteliģenci.
Pasākums sniedza gandarījumu par interesanti pavadītu laiku, prieku par kopā būšanu un iespēju radoši izpausties, kā arī jaunas idejas  turpmākiem LU Bibliotēkas pasākumiem".

 

Aldona Volkova, galvenais bibliotekārs
"Pasākums bija nepieciešams un lietderīgs, bet vēlējos mazliet plašāku ekskursiju un redzēt kolekciju darbus īstajās krāsās. Otrā daļa man ļoti patika, kārtējo reizi pārliecinājos, ka esmu izvēlējusies pareizo profesiju, jo mākslinieks no manis nekāds, bet ar darbinieku konsultāciju palīdzību uzzināju vairākus mazus knifiņus kā panākt vēlamo zīmējumā".

 

Signe Mežjāne, bibliotekāre
"Darbinieku pasākums Rīgas Biržā man patika, jo bija iespēja pavadīt laiku kopā ar kolēģiem, kurus nesatieku ikdienā savā darba vietā. Ieguvu vērtīgu informāciju par Ludviga Vilhelma Kerkoviusa mākslas kolekciju. Pasākuma radošā daļa - mākslas darbu zīmēšana ar pasteļkrītiņiem, ieinteresēja un atraisīja darbiniekus, bija interesanti novērtēt kolēģu mākslinieciskās prasmes un atveidoto mākslas darbu izvēli. Uzskatu, ka šāda veida pasākumi ir nepieciešami un saistoši darbiniekiem, lai nedaudz atslēgtos no ikdienas darbiem, gūtu vērtīgas zināšanas un pozitīvi pavadītu laiku kopā ar kolēģiem".

 

Sintija Krastiņa, bibliotekāre
"Pasākums man patika. Lai gan Rīgas Biržā biju jau iepriekš bijusi, labprāt apmeklēju vēlreiz. Labāk patiktu, ja būtu vairāk kolektīva tā otrā pasākuma daļa nevis individuāla, bet kopumā bija interesanti".


LU Bibliotēkas darbinieki LU Bibliotēkas nedēļu iesāka svinēt pagājušajā nedēļā jau pirms pašas LU Bibliotēkas nedēļas, kas norisinās šonedēļ, no 7.-12. aprīlim, un tās ietvaros ikviens tiek aicināts piedalīties orientēšanās spēlē "10 namu noslēpumi".

Ziņu sagatavoja:
Ruta Garklāva
Latvijas Universitātes Bibliotēka