Ik gadu 21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu. Tās mērķis ir izcelt valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā.

Šī gada vispasaules tēma, kam UNESCO aicina pievērsties Starptautiskajā dzimtās valodas dienā, ir "Vietējās valodas globālai pilsonībai: valoda zinātnē", aicinot pētīt zināšanas, tradīcijas un prasmes, kas nodotas dalībvalstu pamatiedzīvotāju dzimtajās valodās. Tāpēc UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) pievērš uzmanību tam, ka 2014. gadā aprit 300 gadi kopš dzimis izgudrotājs un latviešu laikmetīgās literatūras pamatlicējs Gothards Frīdrihs Stenders, kura gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2014. - 2015. gadam. Būdams Apgaismības laikmeta mācītājs, skolotājs, pētnieks, Gothards Frīdrihs Stenders īpaši pievērsās tautas garīgajai un laicīgajai izglītošanai, tostarp lasīšanas un rakstīšanas mācīšanai. Viņš iestājās par jaunas lasīšanas sistēmas izveidi un 1787. gadā izstrādāja pirmo ilustrēto ābeci "Bildu ābice".

 

21. februārī Rīgas domes NVO namā notiks Starptautiskās dzimtās valodas dienas svinēšana un konkursa "Darini ābeci" atklāšana. Šī Starptautiskās dzimtās valodas dienas akcija - konkurss veltīts Gotharda Frīdriha Stendera 300. jubilejai un norisināsies līdz 23. aprīlim - Pasaules grāmatu un autortiesību dienai. Konkursā Latvijas bērni un jaunieši aicināti iepazīties ar Stendera "Bildu ābici" un izprast tās veidošanas principus un vēsturisko kontekstu, diskutēt par 21. gadsimta vērtībām, ko atspoguļot mūsdienīgā ābecē, un, izmantojot interaktīvo tāfeli, radīt vizuālu kompozīciju - zīmētu alfabēta burtu ar tam pievienotu divrindi - pamācību. Tādējādi taps mūsdienu bilžu ābece, līdzīga Gotharda Frīdriha Stendera ābecei, ar 21. gadsimta pamācībām dzīvei Latvijas bērnu un jauniešu skatījumā.

 

Pasākumā NVO namā būs skatāma Jura Cibuļa ābeču kolekcija un bērnu un jauniešu vizuālo darbu konkursa "Blaumaņa brīnumzālītes" izstāde. Ar literāro darbu piedāvājumu internetā un "runājošām pasakām" iepazīstinās "Letonika.lv" vadītāja Anita Vasiļjeva, par lībiešu valodu šodien stāstīs filoloģe un lībiešu valodas skolotāja Zoja Sīle, savukārt ar latviešu nedzirdīgo zīmju valodu iepazīstinās Latvijas Nedzirdīgo savienības pārstāve Sandra Gerenovska un Lilita Janševska. Koncertā kopā ar Rīgas Vācu kultūras biedrības vokālo ansambli "Morgenrot", deju kolektīvu "Rīgas danču klubs", Rīgas Igauņu pamatskolu, Lietuviešu senioru deju ansambli tiks izspēlētas, izdziedātas un izdejotas dažādu tautu tradīcijas un iepazītas valodas.

 

Latviešu valdosas aģentūra aicina uz Dzimtās valodas dienas pasākumu 21. februārī plkst. 10.00 Rīgas Latviešu biedrības nama Līgo zālē. Tajā tiks apbalvoti radošo darbu konkursa "Dzimtas stāsti. Ar saknēm Latvijā" uzvarētāji, Valsts vēstures arhīva pētniece Ina Grosena stāstīs par dzimtas koka veidošanu, bet arheologs Rūdolfs Brūzis - par latviešu sakēms Livonijā un ko vēsta arheoloģija par to. Savukārt ar rakstnieku, triloģijas "Zīmogs sarkanā vaskā" autoru Jāni Lejiņu notiks saruna par vēsturiska romāna tapšanu. Pasākuma noslēgumā plkst. 13.00 - folkloras kopas "Vilki" koncerts "Latviešu karavīru gaitas cauri gadsimtiem dziesmās".

 

Starptautisko dzimtās valodas dienu plaši atzīmēs arī UNESCO Asociēto skolu projekta dalībskola - Ādažu Brīvā Valdorfa skola, 19. februārī rīkojot pasākumu "Valoda kultūrā" un tikšanos ar "Latvian Voices" - 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas muzikālo simbolu, kā arī organizējot konkursu 9. - 12. klašu komandām, kurā tiks vērtētas zināšanas un prasmes latviešu valodā, erudīcija literatūrā un kultūrā, komandas sadarbības spējas, oriģinalitāte, asprātība un prasme uzstāties.

 

Starptautisko dzimtās valodas dienu pasaulē atzīmē kopš 1999. gada.

Ziņu sagatavoja:
Liene Krīvena
UNESCO LNK konsultante

Tagi: Starptautiskā dzimtās valodas diena, Gothards Frīdrihs Stenders