11. februārī - Starptautiskajā drošāka interneta dienā - Microsoft nāk klajā ar jaunāko pētījumu "Microsoft datoru drošības indekss" (MCSI). Pētījumā konstatēts, ka 2013. gadā drošības incidenti tiešsaistē datorlietotājiem radījuši zaudējumus 23 miljardu ASV dolāru apmērā, un kopējais interneta problēmu dēļ zaudētais laiks pasaulē ir 179 750 gadu.

Pētījums veikts 20 pasaules valstīs, aptaujājot 10 500 iedzīvotāju par viņu pieredzi un rīcību attiecībā uz galvenajām interneta drošības problēmām, tostarp interneta huligānismu, personīgās un profesionālās reputācijas graušanu, datu un identitātes zādzībām un datorvīrusiem. MCSI vērtē tās darbības, ko lietotāji veic, lai pasargātu sevi un savu ģimeni internetā. Jo vairāk darbību lietotājs veic, jo augstāks ir viņa datordrošības indekss. Maksimālais iespējamais drošības indeksa rādītājs ir 100 punktu, tomēr vidējais rādītājs pētījumā ir tikai 34,6 punkti, kas ir niecīgs uzlabojums, salīdzinot ar 2012. gada datiem - 34,3 punkti.

 

61 % aptaujāto apzinās, ka galvenais atbildīgais par drošību internetā ir viņi paši, bet diemžēl tas ne vienmēr maina viņu datora un interneta lietošanas paradumus. Visbiežāk aptaujātie sastopas ar uzmācīgiem uznirstošajiem logiem (30 %), interneta vidē iegūtiem datorvīrusiem (24 %) un mēģinājumiem piekļūt lietotāju personīgajai interneta pastkastītei vai sociālo tīklu profiliem (18 %).

 

15 % aptaujāto atzina, ka ir kļuvuši par pikšķerēšanas uzbrukumu upuriem, zaudējot vidēji 158 ASV dolārus. 13 % atzina, ka tika kompromitēta viņu profesionālā reputācija un seku novēršana izmaksāja vidēji 535 ASV dolārus. 9 % atzina, ka ir bijuši pakļauti identitātes zādzībai, kas vidēji izmaksāja 218 dolāru.

 

No aptaujātajiem tikai 72 % apzinās, ka nepieciešams regulāri atjaunot operētājsistēmu un citas programmas, un to arī dara, 54 % ir nodrošinājuši savu datoru ar legālu un atjauninātu antivīrusa programmu, tikai 40 % lieto ugunsmūri.

"Microsoft atkal un atkal aicina datorlietotājus būt apzinīgiem un rūpēties par savu drošību trīs līmeņos. Pirmkārt, jāizmanto mūsdienīgas un legālas, regulāri atjauninātas datorprogrammas, ugunsmūris un antivīrusu programmas. Kibernoziedzniekiem nelegālas datorprogrammas ir sevišķi viegls mērķis - katrs trešais dators ar pirātiskām datorprogrammām ir inficēts ar kādu no ļaunprogrammām. Arī novecojusi operētājsistēma, piemēram, Windows XP versija, vairs nespēs nodrošināt atbilstošu aizsardzības līmeni. Otrkārt, pašiem jāparūpējas par sava interneta pārlūka vai sociālo tīklu lietošanas iestatījumiem, lai pasargātu sevi no uzbrukumiem. Visbeidzot, jāizvēlas gudras paroles, jāizglītojas un jāseko ieteikumiem, kā pasargāt sevi un savu ģimeni no uzbrukumiem," iesaka Ēriks Eglītis, Microsoft Latvia vadītājs.

 

"Ar noziegumiem internetā mēs sastopamies katru dienu, pat ja to nepamanām. Cilvēki zog identitātes sociālajos tīklos, nodarbojas ar interneta huligānismu, cenšas iegūt citu personu datus - tie ir pilnīgi reāli draudi, kurus nedrīkst novērtēt par zemu. Drošība internetā balstās uz diviem pamatvirzieniem. Pirmkārt, apzināt un prast izmantot visus tos drošības risinājumus, ko nodrošina datorprogrammu un tehnoloģiju ražotāji, - mūsdienu drošības prasībām atbilstošu operētājsistēmu, antivīrusu programmu, ugunsmūri, interneta pārlūka drošības iestatījumus, izvairīties no nelegālu programmu lietošanas un citas. Otrkārt, uzvesties droši - nepieļaut tādas kļūdas, no kurām nepasargās neviena antivīrusu programma vai ugunsmūris. Tas nozīmē - nedalīties privātā informācijā ar interneta paziņām, izglītot savus bērnus un pārzināt viņu datora lietošanas paradumus, neuzvesties aizskaroši un meklēt palīdzību gadījumos, ja kāds izturas aizskaroši vai aizdomīgi pret tevi," uzsver Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra (turpmāk - Centra) vadītāja Maija Katkovska. "Šogad, atzīmējot Drošāka interneta dienu, organizējam konkursu vidusskolēniem "Jaunie interneta Guru", lai īpaši uzsvērtu jauniešu lomu kvalitatīvas interneta vides veidošanā, palīdzētu skolotājiem atrast labākos un noderīgākos resursus mācību procesa uzlabošanai, kā arī piedāvātu jauniešu redzējumu par perfektu elektronisku mācību materiālu," par Centra aktivitātēm 11. februārī informē vadītāja.

 

11. februārī Microsoft aicina ikvienu pievienoties starptautiskajai Safer Online iniciatīvai - dalīties ar ieteikumiem, kā pasargāt sevi tiešsaistē, iepazīties ar MCSI rezultātiem un rekomendācijām un iegūt padomus par to:

• kā pasargāt savas ierīces un interneta profilus, izmantojot grūti uzlaužamus PIN kodus un spēcīgas paroles;

• kā veikt drošas transakcijas tiešsaistē, piemēram, maksāt rēķinus vai iepirkties;

• kādi interneta savienojumi ir droši un kādi pakļauj datus riskam;

• kā veidot un saglabāt savu reputāciju internetā, atrast par personu publicēto informāciju un atbrīvoties no liekā vai nekorektā satura;

• kā sevi aizsargāt sociālajos tīklos, kā pareizi izvēlēties privātuma iestatījumus un atlasīt publiskojamo informāciju.

 

Par Microsoft Computer Safety Index (MCSI)

MCSI pēc Microsoft pasūtījuma jau trešo gadu veic izpētes kompānija TNS Global Research. 2013. gadā tika aptaujāti 10 500 patērētāju 20 pasaules valstīs. Tā kā viens no pētījuma mērķiem ir pilnveidot Microsoft tehnoloģiju drošības iestatījumus, aptaujāti tika tie lietotāji, kuri vismaz uz kādas no savām tehnoloģiju ierīcēm izmanto Windows operētājsistēmu.

 

Par Microsoft Latvia

Microsoft pārstāvniecība Latvijā ir dibināta 1999. gadā, un 2014. gadā kompānijai no vairāk kā 650 partneriem ir 81 zelta un sudraba sertificēti partneri, kuri kopā nodarbina vairākus tūkstošus darbinieku un Latvijas tautsaimniecībā veido vienotu, inovatīvu un ražojošu struktūru ar būtisku kopējo devumu valsts IKP. Microsoft Latvia profesionāļi jau vairāk kā desmit gadu garumā nodrošina partneru atbalstu, servisu un risinājumu izstrādi, kā arī mārketinga kampaņas. Uzņēmums 14 gadu laikā dažādu sabiedrības labuma projektu īstenošanā investējis, ziedojis naudu un programmatūru vairāku desmitu miljonu ASV dolāru apjomā.

 

Par Microsoft

Dibināta 1975. gadā, Microsoft (Nasdaq "MSFT") ir programmu, pakalpojumu un Interneta tehnoloģiju pasaules līdere personālajā un biznesa skaitļošanā. Kompānija piedāvā plašu produktu un pakalpojumu klāstu, kas radīti, lai lietotāji varētu izmantot programmas jebkurā laikā, vietā un iekārtā.

Ziņu sagatavoja:
Kristīne Mennika
Sabiedrisko attiecību un sabiedrisko programmu vadītāja
MRS grupa Microsoft Latvia vārdā
Tālr.: 67046543; 26528533

Tagi: Internets, Pētījumi, Drošība internetā