Izstāde eksponēta Latvijas Nacionālā arhīva ēkas Šķūņu ielā 11 logos. Izstāde būs apskatāma no 2013. gada 11. decembra līdz 2014. gada 11. janvārim.

Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvam šogad jubilejas gads. Jau no 1963. gada arhīvs krāj un saglabā mūsu valsts audiovizuālo atmiņu. Vēstures gaitas garajā plūdumā tas ir tikai viens vienīgs mirklis, kuru var pielīdzināt vienam foto kadram, tomēr 50 gados arhīvā ir uzkrāts unikāls mūsu valsts dzīves dokumentējums kinohronikās, fotogrāfijās un skaņu ierakstos. Arhīvā savu mājvietu no 2006. gada ir atraduši arī elektroniskie dokumenti.


Arhīvs nodrošina pieejamību un izmantošanu 90 tūkstošiem audiovizuālo dokumentu, 1,5 miljonam foto dokumentu, 50 tūkstošiem skaņas dokumentu, 6 tūkstošiem elektronisko dokumentu, 2,5 tūkstošiem filmu plakātu. Arhīva fondus ik gadu papildina aizvien jaunas skatāmās un klausāmās vēstures liecības.


Arhīvā strādā pašaizliedzīgi un ļoti apzinīgi cilvēki, kuru galvenais uzdevums ir saglabāt arhīvā uzkrātās vēstures bagātības un nodrošināt to izmantošanu. Tas ir grūts ikdienas darbs, kura veicēji visbiežāk "paliek aiz kadra".


Jubilejas reizē mēs kino dokumentu kadros un foto reprodukcijās stāstām par sevi – par arhīva darbiniekiem, arhīva mājvietām, glabātavu labirintiem, dažādajiem dokumentu veidiem un ierīcēm, bez kurām arhīva dokumenti nevar nokļūt līdz savam lietotājam.


Izstādē parādām ne tikai arhīva vēsturi, bet arī fotogrāfiju kā laikmeta liecības glabātāju. Piedāvājam ikvienam iespēju apskatīt Rīgas pilsētvidi − ceļot laikā un salīdzināt, kā ir izmainījusies Rīga gadu garumā.


Arī turpmāk ikvienam, kas vērs arhīva durvis Šmerļa ielā 5, būs brīnišķīgā iespēja uz brīdi pārcelties senākā vai ne tik senā pagātnē, skatīt un dzirdēt unikālās liecības.

 

Izstādi sagatavoja: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva speciālisti


Izstādes makets un vizuālais noformējums: G. Švītiņš

 

Izstādē izmantoti:
Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva dokumenti
Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīva dokumenti
Fotogrāfa A. Siliņa personīgā arhīva fotogrāfijas un atklātnes 

Ziņu sagatavoja:
Dace Bušante
Latvijas Nacionālā arhīva
Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore
Tālr.: 67529822; 29794545

Tagi: Izstādes, Arhīvi