Piektdien, 6.decembrī, Latvijas Programmētāju dienas ietvaros Latvijas Universitātes (LU) Vēstures muzeja zālē (Raiņa bulvārī 19, 4.stāvā) tika atklāta izstāde "Datorika Latvijā".

Izstādē aplūkojam eksponāti, kas raksturo datorikas attīstību Latvijā - datori, programmu pierakstīšanas ierīces, atmiņas nesēji u.c., kā arī mūsdienu Latvijas tehnoloģiskie sasniegumi - Latvijā ražots 3D printeris, neparasta skaņu sistēma, u.c. Pasākuma ietvaros notika arī uzņēmuma "RIX Technologies" jaunākā produkta - Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja mobilās lietotnes prezentācija.

 

"Esmu gandarīts, ka šogad Latvijas Programmētāju dienas organizēšanā aktīvi iesaistījušies ne tikai studenti un akadēmiskie spēki, bet arī uzņēmumi, Latvijas IT klasteris un IT Demo centrs. Izstādē aplūkojami ne tikai vēsturiskie eksponāti, bet arī mūsdienās Latvijā radītas tehnoloģijas un arī pavisam jauna "RIX Technologies" izstrādāta lietotne Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam," stāsta LU Datorikas fakultātes dekāns profesors Juris Borzovs.

 

"Kultūras telpa, tāpat kā visas pārējās dzīves jomas, nav norobežota no tehnoloģiju attīstības un tās ietekmes uz muzeja apmeklētāju interesēm, vajadzībām un prasībām. Vēl nesen muzeju darbinieki, vērojot to, kā internets kļūst par dominējošu informācijas meklēšanas, laika pavadīšanas un izklaides avotu, bažījās, ka publicējot internetā muzeja eksponātus, muzeju klātienes apmeklētāju skaits saruks. Pašlaik mums ir skaidrs, ka muzeju savstarpējā "konkurencē" ieguvējs ir tas muzejs, kuru var vienkārši atrast digitālajā informācijas telpā un kurš vienmēr ir tev līdzi kabatā," stāsta Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonda vadītāja Kristīne Kūla.

 

Lietotne ir virtuāla pastaiga pa Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kas ļauj tās lietotājiem ielūkoties vairāk nekā simt divdesmit muzeja objektos. Lai lietotāji neapjuktu, virtuāli staigājot pa vairāk nekā 87,66 hektārus plašo muzeja teritoriju, objekti atbilstoši to izcelsmei lietotnē, gluži tāpat kā muzejā, izvietoti četros Latvijas novados. Katram objektam ir pievienots līdz pat pieciem fotoattēliem, tā apraksts, kā arī iespēja uzzināt šī objekta atrašanās vietu muzeja plānā. Apmeklētāji, kas to lietos, pastaigājoties pa muzeju klātienē, šajā plānā varēs ieraudzīt ne vien savu atrašanās vietu, bet arī ceļu līdz citam tuvākajam objektam, muzeja izejai, kafejnīcai vai atpūtas vietai.

 

Lietotni izstrādājis AS "RIX Technologies" - uzņēmums, kas izstrādājis arī virkni valsts nozīmes risinājumu kultūras mantojuma saglabāšanai un pieejamības paplašināšanai, tostarp Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogu un kultūras informācijas meklētāju.

 

Lietotne izstrādāta pēc Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonda pasūtījuma, ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

 

Izstādes laikā lietotne interesentiem būs pieejama tikai LU Vēstures muzejā, bet jau decembra otrajā pusē tā būs pieejama lejupielādei mobilajos tālruņos.

 

Izstādi "Datorika Latvijā" veidoja LU Datorikas fakultātes studenti, sadarbībā ar LU Vēstures muzeju, LU Skaitļošanas tehnikas un informātikas muzeju, IT Demo centru un uzņēmumu "RIX Technologies", izstāde būs apskatāma līdz 20. decembrim.

 

Par Latvijas Universitāti

 

Latvijas Universitāte dibināta 1919. gadā un ir lielākā un tradīcijām bagātākā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurā studē 15 tūkstoši studentu. Visas vairāk nekā 130 LU īstenotās studiju programmas ir akreditētas. Tās 13 fakultātēs un 21 institūtā strādā mūsu valsts vadošie speciālisti dabas, humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Universitātes darbības mērķis ir kļūt par starptautiski atzītu Eiropas un pasaules nozīmes zinātnes universitāti, dodot ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā un sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā.

Ziņu sagatavoja:
Jeļena Poļakova
Latvijas Universitātes
Datorikas fakultātes
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 26847202

Tagi: Informācijas tehnoloģijas, Datorika Latvijā, Mobilās lietotnes