Rīga, LETA. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien pilnībā attaisnoja par autortiesību objektu neatļautu izmantošanu tīmekļa vietnē "www.e-biblioteka.lv" apsūdzētos Edmundu Vanagu un Lieni Kalniņu.

Kā aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētājas palīdze Oksana Hvostova, šodien lietā tika pasludināts vien saīsinātais spriedums, bet pilns tā teksts būs pieejams 21.jūnijā. Pēc tam šo spriedumu likumā noteiktajā kārtībā desmit dienu laikā varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

 

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga aģentūrai LETA sacīja, ka pagaidām vēl nevar komentēt, vai prokuratūra par attaisnojošo spriedumu iesniegs apelācijas protestu. "Kad būs pieejams pilns spriedums, tad arī zināsim, kāda ir tiesas motivācija [..], un vērtēsim, iesniegt protestu vai nē," norādīja Šēnberga.

 

Kā ziņots, "www.e-biblioteka.lv" uzturētājfirmas valdes locekļus Vanagu un Kalniņu prokuratūra apsūdzēja pēc Krimināllikuma 148.panta 2.daļas - par autortiesību tīšu pārkāpšanu, ja tā izdarīta, pārkāpjot autora tiesības uz darba izmantošanu, vai par blakustiesību tīšu pārkāpšanu, ja šīs darbības izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

 

Laikā, kad tika celta apsūdzība, minētajā likuma pantā kā sankcija bija paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai arests, vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 150 minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

 

Valsts policijas (VP) Ekonomikas policijas pārvalde (EPP) šo procesu pēc vairāku fizisko un juridisko personu iesniegumiem sāka 2009.gada 12.novembrī. Pirmās instances tiesā šis kriminālprocess atrodas kopš 2011.gada vasaras.

 

Iepriekš vairāki sabiedrībā pazīstami rakstnieki, žurnālisti, sabiedriskie darbinieki vērsās Ekonomikas policijā ar pretenzijām pret "www.e-biblioteka.lv" servera arestu, pilnībā pārtraucot e-bibliotēkas darbību un tādā veidā pārkāpjot šo cilvēku autortiesības.

 

Kā bija teikts vēstulē, "rupji aizskartas mūsu lasītāju un skatītāju intereses, ar šo rīcību Ekonomikas policija ir pārkāpusi mūsu Autortiesību likumā noteiktās tiesības uz publiskā patapinājuma atlīdzību, ko aprēķina atbilstoši autora darba lasīšanas, skatīšanās reižu (izsniegumu) skaitam bibliotēkā, tā nodarot mums mantiski novērtējamus zaudējumus".

 

Vēstules autori lūdza atdot e-bibliotēkas serverus, lai tā pēc iespējas ātrāk varētu atsākt darbību un lietotāji atgūtu pieeju šo autoru darbiem, kā arī pārbaudīt, vai lēmumu par serveru arestu pieņēmusī amatpersona nav veikusi tīšu pārkāpumu, jo saskaņā ar e-bibliotēkas veidotāju SIA "Ideju foruma bibliotēka" vadības sniegtajām ziņām visi to izdevēju pārstāvēto autoru darbi, kuri vērsušies ar iesniegumu policijā, bibliotēkas lietotājiem nebija pieejami.

 

"Par to, ka nav ievēroti samērīguma un tiesību normu saprātīgas piemērošanas principi, mums šaubu nav, jo dažu darbu dēļ ir apturēta pieeja vairāk nekā desmit tūkstošiem darbu," teikts vēstulē.

 

Vēstuli bija parakstījuši vairāki sabiedrībā zināmi literāti, sabiedriskie darbinieki, žurnālisti, piemēram, Guntis Berelis, Nora Ikstena, nu jau mūžībā aizgājušais Imants Ziedonis, Māra Zālīte, Laima Muktupāvela, Knuts Skujenieks, Juris Kronbergs, Jānis Rokpelnis, Pauls Bankovskis, Lelde Stumbre, Lato Lapsa, autors Aleksejs Loskutovs, autors sabiedriskās politikas centrs "Providus", Krimināltiesību politikas eksperts, Latvijas Policijas akadēmijas Krimināltiesību katedras lektors Andrejs Judins, filmu režisori Ansis Bērziņš, Roze Stiebra un citi.

 

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, policija izmeklēšanā noskaidrojusi, ka interneta vietnē "www.e-biblioteka.lv" SIA "Ideju foruma bibliotēka" veic autortiesību objektu - grāmatu - reproducēšanu digitālajā, audio un video formātā, publiskošanu un padarīšanu pieejamu sabiedrībai tādā veidā, ka tam var piekļūt individuāli izraudzītā vietā un laikā bez autortiesību īpašnieka atļaujas, tādējādi pārkāpjot vairākas Autortiesību likumā ietvertās normas.

 

Veicot attiecīgās mājaslapas apskati, tika konstatēts, ka iesniedzēju autortiesību pārkāpums turpinās un izplatās jau attiecībā uz vairākiem autortiesību objektiem. Turklāt lapā "www.e-biblioteka.lv" tika konstatēts, ka informācija par dažiem no autortiesību objektiem jau tika izdzēsta, kas liecināja par apzinātu noziedzīga nodarījuma pēdu un pierādījumu slēpšanu, līdz ar to tika pieņemts lēmums izņemt serverus, uz kuriem atrodas mājaslapa "www.e-biblioteka.lv".

 

E-bibliotēka ir digitālā bibliotēka, kas veidota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Atbalstu e-bibliotēkas darbībai pauduši Latvijas invalīdu biedrību pārstāvji, vēršot Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) uzmanību uz valsts iestāžu aktivitātēm, cenšoties ierobežot informācijas pieejamību invalīdiem.

 

Biedrības "Ideju forums" valdes priekšsēdētājs Vanags e-bibliotēkas mājaslapā savulaik informēja, ka e-bibliotēka darbojas saskaņā ar visiem Latvijā spēkā esošajiem likumiem, tostarp Autortiesību likumu un Bibliotēku likumu. Viņš pauda uzskatu, ka kļūdaina likumu tulkošana, kriminālprocesa sākšana un serveru arests liecina vienīgi par to, ka tiesībsargājošās institūcijas tiek izmantotas no dažu indivīdu puses, kas, iespējams, cenšas sasniegt sev personiskus mērķus un tādējādi netieši diskriminē cilvēkus ar īpašām vajadzībām viņu tiesībās.

Ziņu sagatavoja:
Jānis Skruzis
© LETA