Godinot 27 valstu savienību, kas ievēro brīvības un tiesiskuma principus, tajā pašā laikā respektējot pilsoņu daudzveidību, katru gadu 9. maijā atzīmē Eiropas dienu.

Šajā dienā notiek dažādi informatīvi pasākumi, kuros valsts iestādes, nevalstiskās organizācijas, ES institūcijas, kā arī ES valstu vēstniecības informē par ES un Latvijas dalību tajās, par Latvijas iedzīvotāju iespējām ES, iepazīstina ar aktualitātēm, prezentē kultūru un valodu dažādību ES.


Europe Direct informācijas centrs (EDIC) Ventspils 9. maijā visas dienas garumā Galvenajā bibliotēkā piedāvā apmeklēt bezmaksas pasākumus, kas veltīti Eiropas dienai un EDIC Ventspils atklāšanai.


EDIC aicina piedalīties sadarbībā ar Swebank un Valsts Nodarbinātības
aģentūru organizētajos informatīvajos pasākumos gan par eiro ieviešanu Latvijā, gan pieprasītākajām profesijām un karjeras iespējām. Ventspils Augsto tehnoloģiju parka projektu vadītāja E.Ozola informēs par iespējām īstenot idejas, bet savā pieredzē dalīsies jaunais uzņēmējs A. Treimanis. Skolēni varēs piedalīties konkursā, izspēlēt Eiropas loto un kopīgi veidot zīmējumu kolāžu "Eiropa ir mūsu kopīgās mājas".


Būs iespēja noskatīties animācijas filmu "Kā lupatiņi mazgājās", kura bijusi iekļauta prestižu festivālu Vācijā, Itālijā, Čehijā, ASV Brazīlijā, Krievijā, Lietuvā, Singapūrā programmās un animācijas filmiņu "Austras koka pasakas. Kāpēc varde nedziedāja", kuru veidojuši Latvijas, Francijas, Lielbritānijas, Slovēnijas mākslinieki.


17.00 piedaloties autoram, tiks atklāta mākslinieka Aivara Vilipsōna personālizstāde "Why ne?!", bet 18.00, Eiropas dienas noslēgumā, muzicēs Kārlis Kazāks, Gints Sola un Māris Bīmanis. 


1950. gadā 9. maijā Parīzē, uzstādamies ar runu, Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans nāca klajā ar domu, ka Eiropā jāievieš jauns politiskās sadarbības veids, kuru īstenojot, karš starp Eiropas valstīm būtu neiedomājams. Viņš aicināja izveidot Eiropas institūciju, kas apvienotu un pārraudzītu ogļu un tērauda kopēju ražošanu. Šūmana priekšlikumu uzskata par pašreizējās Eiropas Savienības pirmsākumu.


1985. gadā ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā tika pieņemts lēmums 9. maiju atzīmēt kā Eiropas dienu.


Eiropas dienas pasākumus organizē Europe Direct informācijas centrs Ventspils, kura darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisijas Pārstāvniecība Latvijā.


Eiropas diena un Europe Direct informācijas centra Ventspils atklāšana
(Akmeņu iela 2, Ventspils)

 

11.00 "Eiro ieviešana Latvijā. Pozitīvais un negatīvais". Informatīvs pasākums
sadarbībā ar Swedbank.


11.00 "Draugi un ES". Pasākums skolēniem


12.30 "Mazais Eiropas LOTO". Pasākums skolēniem
-no 13.00 līdz 18.00 "Eiropa ir mūsu kopīgās mājas". Bērnu zīmējumu kolāžas veidošana
-no 13.00 līdz 18.00 "Iepazīsim Eiropu!". Konkurss skolēniem


13.30 "Ideju studija". Pieredzē dalās Elza Ozola (Ventspils Augsto Tehnoloģiju
parks) un jaunais uzņēmējs Artis Treimanis (sveču darbnīca)
 "ES piedāvātās mūžizglītības programmas". Informatīvs pasākums

 

14.10 "Karjeras iespējas. Darba tirgus. Pieprasītākās profesijas. Tavas tiesības.
Darbs ES".  Informatīvs pasākums sadarbībā ar Valsts Nodarbinātības
aģentūru


15.00 Latvijas – Eiropas kino laiks.
Animācijas filmas "Kā lupatiņi mazgājās", "Austras koka pasakas. Kāpēc varde nedziedāja".

 

16.00 "Karjeras iespējas. Darba tirgus. Pieprasītākās profesijas. Tavas tiesības.
Darbs ES".  Informatīvs pasākums sadarbībā ar Valsts Nodarbinātība aģentūru

 

17.00 Mākslinieka Aivara Vilipsōna personālizstādes "Why ne?!" atklāšana.
Piedalās autors


18.00 Kārlis Kazāks, Gints Sola, Māris Bīmanis - muzikāla programma

Ziņu sagatavoja:
Vija Baško
EDIC Ventspils
Tālr.: 63623231

Tagi: Eiropas diena