18. maijā jau devīto reizi visā Latvijā ar daudzveidīgām aktivitātēm notiks akcija "Muzeju nakts", kuras devīze ir: "Zaļā krāsa – mežs". Šogad akcijas tematika īpaši saistīta ar zaļo krāsu, kas simbolizē mežu, atjaunotni un harmoniju.

"Muzeju nakts" dalībniekiem būs iespēja iepazīt vēstures liecības un mākslas darbus par dabu un apkārtējo vidi, ko glabā daudzie Latvijas muzeji. Akcijas laikā būs atvērti arī teātri, koncertzāles, bibliotēkas, augstskolas un kultūrvēsturiskās ēkas, kas piedāvās savas pasākumu programmas.


Šī gada "Muzeju nakts" turpina tematisko trīs gadu ciklu "Trejkrāsainā saule", ko iedvesmojušas Raiņa dzejas rindas par sauli, kas "atspīd drīz zila, drīz zaļa, drīz sarkana". Ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi – zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars, iezīmējot dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. Tādējādi "Muzeju nakts" devīze pagājušajā gadā bija: "Zilā krāsa – jūra", 2013. gadā – "Zaļā krāsa – mežs", savukārt 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, tiks godināts dzintars kā Latvijas kultūras simbols un vadmotīvs būs: "Sarkanā krāsa – dzintars".

 

"Pat dzīvodami pilsētā, cilvēki ir saistīti ar mežu, kas dziedina, norūda, iedvesmo un māca. Akcijā "Muzeju nakts" būs iespēja iepazīt bagātīgo kultūras mantojumu, ieklausoties stāstos par cilvēka un apkārtējās vides mijiedarbību. Latvija ir ar mežiem svētīta – tie klāj vairāk kā pusi valsts teritorijas. Mēs varam lepoties ar neparasti staltām priežu un egļu audzēm, baltām birztalām un šur tur vēl sastopamām ozolu birzīm. Tā, piemēram, folklorā koki, būdami neatņemama dzimtās sētas sastāvdaļa, nereti personificēja ģimeni: ozols ir tēvs, ābele – māte, liepas ir māsas, bet brāļi – bērzi un vītoli. Meža mātei senie latvieši lūdza svētību ikdienas gaitām. Savukārt prasmīga mežsaimniecība Latvijai vairakkārt devusi iespēju piedzīvot tautsaimniecības uzplaukumu," par "Muzeju nakts" šī gada tematiku stāsta akcijas koordinatore Gundega Dreiblate.

 

Eiropas muzeju akcijā "Muzeju nakts" šogad plāno piedalīties aptuveni 120 Latvijas muzeju, kā arī citas kultūrvēsturiskas institūcijas. Pirmo reizi akcijā piedalīsies gan muzeji Rīgā, gan Latvijas novados, piemēram, VEF Vēstures muzejs, Rīgas pašvaldības policijas ekspozīcija, Latvijas Universitātes Pedagoģijas muzejs, Žaņa Lipkes memoriāls Ķīpsalā un Eižena Finka piemiņas māja. Pirmo reizi "Muzeju nakts" viesus uzņems Alojas muzejs, Kleperu Meža, medību un senu lietu muzejs – privātkolekcija, Padomju laika slepenais bunkurs Līgatnē, Puikules muiža, Daugavpils skrošu rūpnīcas muzejs un Šokolādes muzejs Pūrē.

 

Pasākums tradicionāli norisināsies no sestdienas vakara pulksten 19.00 līdz svētdienas pirmajai rīta stundai vai ilgāk. Ieeja muzejos akcijas laikā ir bez maksas.

 

"Muzeju nakts" ir starptautisks Eiropas mēroga pasākums, kas vienā un tajā pašā laikā notiek gandrīz visu Eiropas valstu muzejos. "Muzeju nakts" iniciatore ir Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija.

 

Akciju "Muzeju nakts" Latvijā organizē Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.

 

Latvijā ir 27 valsts muzeji, 79 pašvaldību muzeji, kā arī vairāk nekā 110 autonomo un privāto muzeju, no kuriem 14 ir akreditēti jeb ieguvuši valsts atzīta muzeja statusu.

 

Uzaicinājums medijiem


Plašāk par akciju "Muzeju nakts" un šā gada programmu Kultūras ministrija informēs 8. maijā pulksten 11.00 preses konferencē, kas notiks Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (Skārņu ielā 10/20, Rīgā) izstāžu zālē. Mediju pārstāvjiem būs iespēja iepazīties ar "Muzeju nakts" šī gada jaunumiem, dalībniekiem Rīgā un Latvijas novados.

 

Preses konferencē piedalīsies Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns, Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētāja un akcijas "Muzeju nakts" koordinatore Gundega Dreiblate un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska.

Ziņu sagatavoja:
Lolita Rūsiņa
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67330306; 29438087

Tagi: Muzeju nakts 2013