Godinot tautā iemīļotā dzejnieka un publicista Imanta Ziedoņa piemiņu, dzejniekam veltīto mēnesi veidos daudzveidīgs pasākumu kopums, kas ietvers gan Imanta Ziedoņa literārajam veikumam veltītas nodarbības un akcijas skolēniem, gan koncertus, izstādes, performances, grāmatu atvēršanas svētkus, pārraides televīzijā un starptautisku konferenci.

Atklājot dzejniekam veltīto mēnesi, kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende pauda pārliecību, ka šī varētu kļūt par ikgadēju tradīciju, jo programmā iekļautās iniciatīvas ir dažādu kultūras nozaru Latvijas radošo personību izlolotas un veidotas, un tas ir vistiešākais apliecinājums Imanta Ziedoņa izcilās personības lomai Latvijas kultūrā un spējai rosināt radošumu un idejas.


Ministre izteica īpašu prieku par to, ka skolu akcijā "Ziedonis ielās" kopumā piedalījušās 75 klases no visas Latvijas, dažādās vidēs attēlojot Imanta Ziedoņa spilgtākos citātus, kas apliecina Ziedoņa literārā mantojuma aktualitāti visās paaudzēs un ka tas ir spēcīgs un vienojošs Latvijas nacionālās identitātes simbols.


Ziedoņa mēnesis šodien aizsāksies ar izstādes "Dzejas dižkoki" atklāšanu Ojāra Vācieša muzejā, kas veltīta abu izcilo latviešu literātu, šā gada jubilāru - Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa - ciešajām literārajām un draudzības saitēm.


1. maijā Tukumā norisināsies Imanta Ziedonim veltīts pasākumu kopums "Ziedoņa pieskāriens", kura ietvaros plānota 100 ķiršu koku stādīšana Mālkalnā, kā arī teātra festivāls un citas aktivitātes. Savukārt 18.maijā Katrīnas laukumā, Tukumā tiks atklāts vides objekts ar Imanta Ziedoņa dzejoļa tekstu.

 
No 3. līdz 5. maijam Dailes teātrī būs klausāms koncerts "Ziedonis. Lācis. Sievietes", kurā būs dzirdamas komponista Kārļa Lāča dziesmas ar Imanta Ziedoņa dzeju Latvijas teātru aktrišu un dziedātāju izpildījumā. Koncertuzveduma režisors ir aktieris Artūrs Skrastiņš.


8. un 9. maijā Rīgas Latviešu biedrības namā notiks starptautiska konference "Imants Ziedonis. Piederības meklējumi, brīvības treniņš", kurā Imanta Ziedoņa sociālo fenomenu pētīs zinātnieki, rakstnieki, tulkotāji, studenti, laikabiedri un žurnālisti. Konferences video translācija būs pieejama www.lu.lv/ziedonis.

 

15. maijā Latvijas Dzelzceļa muzejā Latvijas Radio kora sniegumā, diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā tiks atskaņotas Imanta Kalniņa dziesmas ar Imanta Ziedoņa vārdiem, kas mīsies ar dzejnieka balss ierakstiem un fotogrāfijām. Par koncerta "Imants un Ziedonis" režiju rūpējās Uģis Brikmanis. Koncerts televīzijas ierakstā 23. maijā būs skatāms arī Latvijas Televīzijas 1.kanālā.


25. maijā Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā norisināsies Ziedoņa akmens stādīšana. Piedalīties vēstījuma nodošanā akmenim, kas tika izvēlēts dzejnieka dzimtajā vietā - Ragaciemā, dzejnieks tika uzrunāts šā gada februārī. Akmenim nodotā vēsts maijā tiks stādīta Pedvālē, un to ietvers dzejas lasījumu un laikmetīgās dejas performance.

 
Dzejnieka vārds pēdējos gados bijis cieši saistīts ar fondu "Viegli", kas šā gada laikā plāno iedibināt Imanta Ziedoņa prēmiju "Laiks ziedonim". Prēmija tiks piešķirta par izcilību jaunradē kādā no mākslas jomām, paredzot, ka katru gadu prēmēšanai tiks izvēlēta viena mākslas joma, šodien informēja fonda padomes priekšsēdētājs Jānis Holšteins-Upmanis. Iecerēts, ka pirmoreiz prēmija tiks pasniegta nākamgad, Imanta Ziedoņa dzimšanas dienā 3. maijā. Fonds turpinās darbu arī pie Imanta Ziedoņa Murjāņu mājvietas, kuru plānots atvērt radošām darbnīcām un pasākumiem, iecerēta arī brīvdabas koncertzāles un dzejnieka dabas taku veidošana Murjāņos.


Savukārt, atbalstot Latvijas Nacionālās bibliotēkas ierosinājumu, ir pieņemts lēmums topošās jaunās bibliotēkas ēkas - Gaismas pils - galveno auditoriju (koncertu un konferenču zāli) nosaukt Imanta Ziedoņa vārdā "Ziedoņa Zāle".

 

Imants Ziedonis bija viena no retajām Latvijas kultūras personībām, kura jau savas dzīves laikā tika iekļauta kultūras kanonā, tādējādi apliecinot I. Ziedoņa izcilo un paliekošo literāro devumu Latvijas kultūrai un latviešu tautai.

 

Imanta Ziedoņa mēneša notikumu kalendārs

Ziņu sagatavoja:
Ieva Līne
Ministres padomniece
Sabiedrisko attiecību jautājumos
Tālr.: 29251858

Tagi: Imants Ziedonis, Imanta Ziedoņa mēnesis