Akcijas/ceļojuma nosaukumā ietverto abreviatūru BUČAS veido pasākumā iesaistīto muzeju bijušo saimnieku uzvārdu pirmie burti: Beļcova, Upīts, Čaks, Akuraters, Suta. 27. aprīļa pasākums "BUČAS ZIEDONĪ" iecerēts kā interaktīva pastaiga pa četriem muzejiem.

2013. gada 27. aprīlī:

  • plkst. 12.00 Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī muzejā (Lāčplēša iela 48/50, dz. 14) "O, rožlapiņu vētra"
  • plkst. 13.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā (Brīvības iela 38, dz. 4) "Zaļais termoss Skrīveru ziedonī"
  • plkst. 14.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a, dz. 26) "Pavasara iedvesma"
  • plkst. 15.00 Jāņa Akuratera muzejā (O. Vācieša ielā 6a) "Ķiršu dārzā baltā….".


Akcijā par dzejnieku, rakstnieku un mākslinieku mīlas spēlēm un bohēmas notikumiem stāsta muzeju darbinieces un koncertēs Pāvula Jurjāna mūzikas skola. 

 

"BUČAS ZIEDONĪ" būs turpinājums jau piecus gadus notikušajām akcijām. Akciju "ČAU, ziema!" (2008. gada Ziemassvētku gaidīšanas laikā) un "ČAU, bohēma!"(2009. un 2010. gada aprīlī Mākslas dienu laikā) īstenošanā apvienojās trīs Latvijas memoriālie muzeji – Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis muzejs, Jāņa Akuratera muzejs un Andreja Upīša memoriālais muzejs. Akciju nosaukumos ietverto no itāliešiem aizgūto sveicienu veidoja rakstnieku uzvārdu (Čaks, Akuraters, Upīts) pirmie burti. 2011. gadā trīs iepriekš minētajiem sadarbības partneriem pievienojās Latvijas jaunākais memoriālais muzejs – Aleksandras Beļcovas un Romana Sutas muzejs – un tapa akcija "Bohēmas BUČAS".

 

Šogad akcijas uzmanības centrā ZIEDOŅA neprāts, ZIEDOŅA kaislības, ZIEDOŅA iedvesma un piecas personības: Aleksandra Beļcova, Andrejs Upīts, Aleksandrs Čaks, Jānis Akuraters un Romans Suta.


Pasākuma norises un noskaņas iedvesmas avots, kā allaž, ir Jāņa Akuratera dzejas rindas:

Ir vieglprātība dievišķīgā

Tik vienīgā virs zemes vairs…

Akcijas/ceļojuma "BUČAS ZIEDONĪ" četrās pieturvietās ar stāstiem par dzejniekiem, rakstniekiem un māksliniekiem, un ZIEDONI iepazīstinās visu četru muzeju darbinieces.


Akcijas/ceļojuma sākums plkst. 12.00 Aleksandra Čaka muzejā (Lāčplēša iela 48/50, dz. 14) – "O, rožlapiņu vētra".

Čaks bija leģendārs mīlētājs – gan pavasara ziedonī, gan vasaras svelmē, gan rudens drēgnumā. Viņš mīļotajām veltīja dzejoļus un meta pastkastē, uz viesībām nesa kūkas un allaž bija ļoti uzmanīgs pret sievietēm.Bet ir vēl kāds Ziedonis, ar kuru Čakam bijis ciešs sakars. Imants Ziedonis stāvēja klāt Aleksandra Čaka biedrības dibināšanā un muzeja veidošanā, viņš rakstīja veltījuma dzejoļus Čakam un libretu leģendārajai Jaunatnes teātra izrādei "Spēlē, Spēlmani!" un iekūlās nepatikšanās, pirmo reizi nākot uz Čaka dzīvokli Lāčplēša ielā 48/50. Par to visu un ne tikai par to pasākumā "O, rožlapiņu vētra".


Akcijas tālākais ceļš vedīs uz Andreja Upīša memoriālo muzeju (Brīvības iela 38–4), kur plkst. 13.00 gaidīs "Zaļais termoss Skrīveru ziedonī". Tas būs stāsts par Imanta Ziedoņa dižkoku atbrīvotāju grupas iedvesmoto kustību "Zaļais termoss" Skrīveros, talkām Dīvajas un Maizītes krastos vizbuļu ziedēšanas laikā, Spruku kalna dižozolu – Lielo Andreju, Brīviņa kunga braucienu cauri Dīvajas pagastam, noslēgumā – ieskats gleznotājas Dagmāras Dišleres gleznu izstādē "Skrīveri".


Ceļojums turpināsies Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes iela 57a, dz. 26), kur plkst. 14.00 būs iespēja dzirdēt stāstu "Pavasara iedvesma" – izjust pavasara iedvesmu un pieskarties mūzikas un dejas pasaulei aicinās Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja darbinieces. Skatuve un balets ir tas, kas vienoja šos abus māksliniekus un viņu meitu, pazīstamo mākslas vēsturnieci un baletdejotāju Tatjanu Sutu, kurai šogad aprit 90 gadi. Viņai veltītajā izstādē "Skatuve. Mūzika. Deja", kurā skatāmi Aleksandras Beļcovas veidotie baleta un operas mākslinieku portreti, Romana Sutas scenogrāfijas un kostīmu skices, muzejs piedāvā aizraujošu stāstu par teātri, skatuvi, baletu un pašu Tatjanu Sutu.


Un tad – ceļš uz Jāņa Akuratera muzeju (O.Vācieša ielā 6a), kur plkst. 15.15 akcijas "BUČAS ziedonī" noslēgums "Ķiršu dārzā baltā…". Īpašu pavasara noskaņu uzburs Pāvula Jurjāna mūzikas skolas audzēkņu koncerts, skanēs stāsti par dzejnieka apdziedātajiem ziediem un burvīgiem brīžiem ķiršu dārzā, kad, kā rakstīja Jānis Akuraters: "Pasaule man pazuda. Es nekā nevēlējos; viss bija aizmirsts. Es tikai redzēju ķiršu koku, kas aizsedz pus debesi un glabāja savas tūkstoš rokās saldāko un jaukāko, ko dzīve var dot."

Akcijas/ceļojuma biļetes cena – LVL 2,50

 

Ceļojuma dalībnieka zīme – puķe!


Pieteikšanās uz akciju/ceļojumu pa tālruni 29254631


Akciju/ceļojumu atbalsta Rakstnieku muzeju biedrība "Pils" un SIA "Liedags"


Papildus informācija:

Jāņa Akuratera muzejs – 26703293 (Maira Valtere), 29451112 (Ruta Cimdiņa), akuraters@memorialiemuzeji.lv; akurateramuz@inbox.lv 

Aleksandra Čaka muzejs – 67105942 (Antra Medne); antra.medne@riga.lv 

Andreja Upīša memoriālais muzejs – 67289767 (Inese Kaire), upits@memorialiemuzeji.lv 

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs – 67288800 (Baiba Vanaga), baiba.vanaga@lnnm.lv 

Tagi: Akcijas, Muzeji, Imants Ziedonis, BUČAS ziedonī