Latvijas Universitātes (LU) Bibliotēka, atzīmējot Rūdolfa Blaumaņa 150 jubilejas gadu, ir izveidojusi izstādi, kas veltīta visvairāk iestudētajai un mīlētajai latviešu lugai "Skroderdienas Silmačos". No 10. līdz 24. aprīlim izstāde apskatāma LU Humanitāro zinātņu fakultātē, Visvalža ielā 4a.

Atzīmējot viena no izcilākajiem latviešu rakstniekiem - Rūdolfa Blaumaņa 150 gadu jubileju, LU Bibliotēka sagatavojusi ceļojošo izstādi "Skroderdienas Silmačos". Lugas skatuves gaitām šogad ir jubileja – pagājuši 111 gadi kopš tās pirmizrādes. Bibliotēkas krājumā glabājas 10 lugas izdevumi, to skaitā arī 1902. gadā publicētais lugas pirmizdevums. Izstāde "Rūdolfa Blaumaņa Skroderdienas Silmačos caur gadu desmitiem" atklāšana notika 15. martā, Eiropas Savienības mājā, starptautiskās zinātniskās konferences "Rūdolfs Blaumanis un 19./20. gs. mijas kultūras revolūcija Eiropā. Proza, drāma un teātris tekstā un kontekstā" ietvaros un jau ir viesojusies Ērgļu novadā.


Izstāde atklāj interesantus faktus par lugas "Skroderdienas Silmačos" tapšanu, tās izrādēm, aktieriem un inscenējumiem. Izstādes autori apkopojuši informāciju par lugas iestudējumiem Latvijas profesionālajos teātros kopš lugas pirmizrādes 1902. gada 30. janvārī un iekļāvuši izstādē arī kritiķu atsauksmes par pirmizrādi. Īpaši izcelta brīvdabas izrāde Druvienas "Silmačos" un atklāta patiesība par izrādes svarīgākā brīža veidošanu – Silmaču krāsns spridzināšanu, kuru vienmēr gaida lieli un mazi teātra mīļi.


Aicinām aplūkot izstādi no 10. līdz 24. aprīlim LU Humanitāro zinātņu fakultātes 1. stāva vestibilā, Visvalža ielā 4a.


Izstādes kuratore: Aldona Volkova, LU Bibliotēkas galvenā bibliotekāre.

Ziņu sagatavoja:
Aldona Volkova
Latvijas Universitātes Bibliotēka
Tālr.: 67551286

Tagi: Izstādes, Latvijas Universitātes Bibliotēka, Rūdolfs Blaumanis