2012. gada 6. decembrī plkst. 18:00 Tehniskās Universitātes Mazajā zālē (Rīgā, Kaļķu ielā 1) notiks grāmatas "3x3 Ziemassvētki" atklāšanas svētki.

Pasākumā piedalīsies folkloras kopas "Savieši" un "Kokle".

 

Apgādā Zvaigzne ABC sagatavošanā jauns piedāvājums tradicionālu svētku svinētājiem mūsdienās: Ērikas Mālderes sastādīta un ilustrēta grāmata "3x3 Ziemassvētki" ar praktiskiem padomiem Ziemassvētku sagaidīšanai un pavadīšanai, ar Ziemassvētku dziesmām, rotaļām un tradīcijām.


Kā ķekatnieku pēdas sniegā savieno kaimiņmājas, tā grāmatā pagātni ar tagadni - QR kods. Tas ļaus melodijas atskaņot viedtālrunī un apgūt pat rotājot mežā eglīti.

 

Šķiet vēl pavisam nesen pinām vainagus un, ar šīs vasaras populārāko grāmatu "3x9 Jāņi" rokās, no odiem gaiņādamies, dziedājām līgotnes. Taču laiks rit un nepaies "ne trīs dieniņas, trīs naksniņas", kad izrakstītās kamanās pasaulei pāri brāzīsies Ziemassvētki. Kādam tos ieskandēs "Zvaniņš skan", citam "Klusa nakts", bet kāpēc nedziedāt mūsu pašu sidrabiņa lietiņš lija?

 

Kāpēc 3 x 3 Ziemassvētki? 3 ir kaut kas labs un noderīgs. Trīs lietas - labas lietas: pagātne, tagadne, nākotne, vecāki, bērni un mazbērni. Attīstības un dzīvības turpināšanas iespēja.


Gausi nāca, drīz atnāca
Tie bagāti Ziemassvētki,
Trīs dieniņas, trīs naksniņas
Iet pār kalnu mirdzēdami.

 

Grāmata "3x3 Ziemassvētki" būs vērtīgs padomnieks visiem, kas Ziemassvētkus vēlas svētīt  latviski, smelties spēku nākošam cēlienam, savas dienas piepildīt ar gaismu. Tā iepazīstinās ar svarīgākajām latviešu Ziemassvētku tradīcijām un to nozīmi, piemēram rotājumu gatavošanu, bluķa dedzināšanu, maskošanos un nākotnes pareģošanu. Grāmata satur ieražu aprakstus, ticējumus, rotaļas, mīklas, sakāmvārdus un senvārdu skaidrojumus.

 

Un, protams, latviešu skaistās, smeldzīgās un arī trakulīgās ziemas saulgriežu dziesmas! Lai, puzurus taisot, pie galda Dievam godu dodot, bluķi dedzinot un ķekatās ejot, to neaptrūkst, grāmata piedāvās ātru un mūsdienīgu Ziemassvētku dziesmu apguvi, proti, izmantojot pašus svarīgākos informācijas ieguves veidus: grāmatu un jaunās tehnoloģijas. Grāmatā "3x3 Ziemassvētki" katrai dziesmai būs pievienots QR kods tāpēc tās varēs atskaņot viedtālrunī. Tās arī būs atrodamas, noklausāmas un apgūstamas YouTube.com/3x3Ziemassvetki!

 

Grāmatas "3x3 Ziemassvētki" autore Ērika Māldere piedāvā lasītājiem praktiskus padomus tradicionālu Ziemassvētku svinēšanai 21. gadsimtā. Īstenojot kaut tikai trešo daļu no visiem ieteikumiem, šie ziemas saulgrieži kļūs par neaizmirstamu piedzīvojumu.

 

Grāmatā “3x3 Ziemassvētki” iekļautās dziesmas un rotaļas iedziedāja folkloras kopas “Savieši” dalībnieki. Ieraksts tapa Latvijas Radio 1 studijā. Uzskatot šo grāmatu (tāpat kā vasarā tapušo “3x9 Jāņi”) par nacionāla mēroga projektu, Latvijas Radio ir kļuvis par vienu no tā informatīvajiem sponsoriem.

 

Papildus grāmatai Apgāds Zvaigzne ABC ir sagatavojis arī pasaulē pirmās Ziemassvētku apsveikuma kartiņas ar QR kodu, kas saņēmējam atskaņo latviešu saulgriežu dziesmu!

 

Ērika Māldere (1962) savulaik darbojusies folkloras draugu kopā "Skandinieki" (1989-1996), bet šobrīd ir aktīva kopas "Savieši" dalībniece. Ērika ir grafiķe-dizainere, absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu. Viņa ir vairāku grāmatu māksliniece, arī grāmatas "3x9 Jāņi" un "3x3 Ziemassvētki" grafisko zīmējumu autore.


Turklāt Ērika ir arī latviešu uzņēmēja un kopā ar vīru "Lampu dizaina darbnīcas" īpašniece. Ar saviem brīnišķīgajiem gaismas dizaina objektiem viņa iepriecina cilvēkus kā Latvijā, tā ārzemēs, kā arī piedalās dažādos starptautiska mēroga pasākumos un izstādēs.


Šogad Ērikai Mālderei ir jubilejas gads – aprit apaļi 50. To atzīmējot, Valmieras muzeja Izstāžu namā Ērika decembra vidū atklās savu radošo darbu izstādi. Līdz ar izstādi notiks arī grāmatas "3x3 Ziemassvētki" 2. atklāšanas svētki Valmierā.