Rudens ne bez pamata tiek dēvēts par ražas laiku – mitrajā zemē kartupeļi nobrieduši, sulīgi āboli sakrituši pagalmos, dārza puķes saziedējušas smaržu salūtā, skolēni steidz saķert gaisā plīvojošās gudrības rudens lapu krāsainībā un nepaklausībā.

Arī mums šis laiks izvērties rudenīgi nepieradināts un mazliet radoši juceklīgs – nosvinējām ikgadējos Grāmatu svētkus Kongresu namā, baudījām pasaulē vērienīgākās grāmatu izstādes gaisotni Frankfurtē un, protams, rūpējāmies par to, lai aizņemtības pilnajā laikā turpinātu iznākt arī jaunas grāmatas.


Neturēsim sveci zem pūra un iepazīstināsim jūs ar oktobra jaunumiem: mēnesis iesākās ar Nikolasa Spārka "Talismanu" – pasaules bestselleru tā vistiešākajā nozīmē. To lasa miljoni, grāmatai ir arī ekranizējums, vēl gluži svaigs kino jaunums arī Latvijā ar tādu pašu nosaukumu. Romāna galvenais varonis, ASV jūras kājnieks Logans Tibo, savas trešās misijas laikā Irākā tuksneša smiltīs atrod jaunas smaidīgas sievietes foto, kura otrā pusē rakstīts: "Sargi sevi!" Tibo paņem foto un nēsā to sev līdzi. Jau pavisam drīz Tibo mana, ka viņu pavada negaidīta veiksme – viņš laimē pokera spēlēs un izdzīvo pat visbezcerīgākajās situācijās. Atgriezies no misijas, Tibo dodas garā pārgājienā cauri visai valstij, lai uzmeklētu redzamo sievieti. Šis gājiens izvēršas par dzīves svētceļojumu, skarot cilvēciski lielus jautājumus – mīlestību, nāvi, dzīvību – Spārkam raksturīgajā viegli smeldzīgajā manierē, kas lasīšanu padara par patiesu dvēseles piedzīvojumu. Autora vārds komentārus neprasa, viņa darbi runā paši par sevi – "Piezīmju grāmatiņa", "Vēstījums pudelē", "Tētiņa princese" ir tikai dažas no N. Spārka pērlēm grāmatu pasaulē. Vēl vairāk – šī autora stāsti vienmēr iziet ārpus lappusēm – tie atdzīvojas arī kino vidē, tiek pieminēti ikdienas sarunās un turpina dzīvot lasītāju mutvārdu folklorā.


Vēl viens patīkams oktobra pārsteigums Džūdas Devero daiļrades cienītājiem – romāns "Vēlmju akmens", kas iemieso gan pazīstamās autores rokraksta kvalitātes – kaislīgu, intriģējošu un negaidītu sižeta pavērsiena pilnu stāstu, gan jaunatklāsmes prieku literatūrā, kad lasītājam ir iespēja izdzīvot daļiņu cita dzīves un šo to uzzināt arī par sevi. Vēstures studente Džemma iesaistās Edilīnas senākās dzimtas dokumentu pētīšanā. Meklējumos Džemma nejauši uzduras kādai senai leģendai par Vēlmju akmeni, kurš ļāvis īstenoties ik vēlmei, ja vien to no sirds izteicis kāds no Freizeru ģimenes. Nu akmens spēks ir no jauna atmodināts un kādam attiecībā uz to ir lieli plāni. Arī Džemmai iedalīta nozīmīga loma, par kuru viņa nemaz nenojauš…


Svaigākais jaunums – no franču valodas atceļojušais Marka Levī romāns "Tiksimies vēlreiz", kurā lasītājiem ir unikāla iespēja autora iepriekšējā darba "Starp debesīm un zemi" varoņus sastapt ikdienas dzīvē. Romantiskais, dzirkstoša humora, valdzinājuma un reibinošu kolīziju pilnais stāsts ir atbilde uz jautājumu: ja liktenis piespēlētu Arturam un Lorēnai otru iespēju satikties – kā viņi rīkotos tagad, vairākus gadus pēc savas pirmās tikšanās… Ar šo romānu turpinām vīt jaunās franču līnijas smalko dzīpariņu, kurš lasītājam sola elegantu, liegi komisku un dzīvesgudru izteiksmes veidu, romantiskus stāstus par cilvēka dzīvi, kurā savijas visdažādāko emociju klāsts; tā ir literatūra, kuras pēcgaršu gribas ietērpt liegi koķetajos vārdos – C’est la vie…


Trīs lietas – labas lietas. Patīkams turpinājums sekos…

Ziņu sagatavoja:
Apgāds "Kontinents"

Tagi: Kontinents, Jaunākie izdevumi