Jeruzāleme, LETA--REUTERS. Tiesa lēmusi, ka nepublicētie rakstnieka Franca Kafkas darbi, kas četrdesmit gadus bija noglabāti kādā Telavivas dzīvoklī, jāpārved uz Izraēlas Nacionālo bibliotēku.

Raksti glabājās pie māsām Evas Hofes un Rutas Vīsleres, kuras vairāk nekā četrus gadus ilgā tiesas prāvā apgalvoja, ka esot tos likumīgi mantojušas no mātes Esteres Hofes. Viņu māte bija Kafkas tuva drauga un testamenta izpildītāja Maksa Broda sekretāre.

 

Taču tiesa lēma, ka Brods savā testamentā lielāko daļu sekretārei nodoto rakstu novēlējis publiski pieejamam arhīvam.

 

Eksperti uzskata, ka materiāli krasi neizmainīs priekšstatu par 1924. gadā mirušā ebreju izcelsmes prozaiķa daiļradi. Tomēr Kafkas biogrāfijas pārzinātāji pieļauj, ka starp tiem varētu būt Broda apcerējumi, kuros ietverta līdz šim nezināma informācija par Kafkas dzīvi Prāgā.

 

"Tā ir Izraēlas tautas uzvara," atzina Nacionālās bibliotēkas Jūdaikas kolekcijas kurators Aviads Štolmans. "Šie materiāli bija ieslēgti vairāk nekā 40 gadus, taču nu tie beidzot tiks izstādīti un būs pieejami visiem."

 

Brods publicēja romānus "Process", "Pils" un "Amerika" pēc Kafkas nāves, neņemot vērā viņa pirmsnāves vēlēšanos, lai visi nepublicētie darbi tiktu sadedzināti.

 

1939. gadā, bēgot no nacistiem, Brods pameta Prāgu, līdzi ņemot portfeli ar Kafkas sacerējumiem. Pēc Broda nāves Izraēlā 1968. gadā arhīvs nonāca Esteres Hofes rokās.

 

Hofe nomira 2007. gadā un nodeva rakstus meitām, taču Izraēla tiesas ceļā pieprasīja, lai tie būtu publiski pieejami.

 

1956. gadā Brods nodeva daudzus darbus Kafkas radiniecei, taču pēc viņas dēla un kāda britu akadēmiķa vienošanās tie nonāca Oksfordā.

 

Savukārt Estere Hofe nokaitināja izraēliešu zinātniekus, liedzot tiem piekļūt viņas īpašumā esošajiem rakstiem. Tomēr 80. gados viņa par diviem miljoniem ASV dolāru (1,09 miljoniem latu) pārdeva romāna "Process" manuskriptu.

 

Hofes meitu advokāts Harels Ašvals Izraēlas radiostacijai "Galei Tzahal" pavēstīja, ka, visticamāk, iesniegšot apelācijas sūdzību. "Šis stāsts vēl nav galā," viņš norādīja.

Ziņu sagatavoja:
© LETA, REUTERS

Tagi: Manuskripti, Francs Kafka, Izraēlas Nacionālā bibliotēka