Rīga, LETA. Šodien Rīgā notiekošajā starptautiskajā konferencē "Valoda, tehnoloģijas un Eiropas nākotne" tiks prezentēts pētījums, kurā vērtēta valodu gatavība cīnīties ar digitālās pasaules izaicinājumiem, aģentūru LETA informēja konferences organizatoru pārstāve Iveta Zeltiņa.

Pētījumu veicis Eiropas izcilības tīkls "META-NET", iesaistot vairāk nekā 200 ekspertus, to skaitā arī Latvijas pētniekus. Eiropas vadošie valodas tehnoloģiju speciālisti secinājuši, ka vismaz 21 Eiropas valodai draud izmiršana digitālajā pasaulē.

 

Pētījumā secināts, ka Eiropas attīstību apdraud ne tikai ekonomiskie un finanšu satricinājumi. Eiropas vienotībai traucē arī tajā pastāvošās valodu barjeras. Tās apgrūtina saziņu un sadarbību, kas sniedzas pāri valstu robežām, kavē preču un pakalpojumu eksportu, uzņēmumu spēju strādāt ārējos tirgos. Pētījums parāda, ka valodas tehnoloģijas ir līdzeklis, kā pārvarēt valodu barjeras un stiprināt Eiropas nacionālās valodas. Eiropai ir jārīkojas, lai sagatavotu valodas digitālajam laikmetam.

 

"Pētījuma rezultāti liecina, ka mēs esam liecinieki digitālajai revolūcijai, ko var salīdzināt ar Johana Gūtenberga izgudroto iespiedpresi. Tās valodas, kurās netika drukātas grāmatas, ar laiku iznīka. Arī mūsdienās valodas dzīvotspējai ir svarīga tās lietošana jaunajās tehnoloģijās," norādīja viens no pētījuma veicējiem, Baltijā vadošā tehnoloģiju uzņēmuma "Tilde" valdes priekšsēdētājs doktors Andrejs Vasiļjevs.

 

Viņš norāda, ka datora un mobilo tālruņu lietotājiem angļu valodā tiek sniegtas daudz plašākas iespējas nekā mazāk lietotās valodās. Tas sašaurina šo valodu lietojumu un apdraud šo valodu ilgtspēju.

 

"Ekspertu veiktajā salīdzinošajā analīzē tikai angļu valodas atbalsts saņēmis vērtējumu "labs". Holandiešu, franču, vācu, itāliešu un spāņu valodām ir viduvējs tehnoloģiskais atbalsts. Skaitliski nelielās Eiropas valodas, tostarp lietuviešu un latviešu, tika vērtētas kā visvairāk apdraudētās," stāstīja Vasiļjevs.

 

Konferencē tiks arī akcentēti nozīmīgākie rezultāti, kas pēdējos gados sasniegti valodas tehnoloģiju attīstībā Latvijā.

 

""Tildes" mērķis ir panākt tādu pašu tehnoloģisko nodrošinājumu latviešu valodai, kāds pieejams lielajām valodām. Esam lepni, ka "Tildes" valodas tehnoloģiju sasniegumus, par kuriem stāstīsim konferencē, novērtējusi gan Eiropas Komisija, gan tādi globāli uzņēmumi kā "Microsoft", kuriem esam palīdzējuši tehnoloģiju izstrādē. Tos attīstot un paplašinot, Latvijai ir iespēja kļūt par globālu līderi mazāku valodu tehnoloģiju attīstībā," norādīja Vasiļjevs.

 

Kā ziņots, SIA "Tilde" ir vadošais plaša lietojuma programmatūras izstrādātājs Baltijas valstīs, kas dibināta 1991.gadā Rīgā. Uzņēmumam ir biroji arī Viļņā un Tallinā, un tajos kopā strādā 120 darbinieki. Galvenie "Tildes" darbības virzieni ir valodas tehnoloģijas, datorprogrammu lokalizācija, grāmatvedības un uzņēmuma vadības programmatūra. "Tildes" klientu lokā ir "Microsoft", IBM, Oracle, Latvijas Banka un daudzi citi.

 

"Tilde" 2010.gadu noslēdza ar 219 000 latu peļņu, savukārt apgrozījums bija 2,5 miljoni latu.

Ziņu sagatavoja:
Daiga Kļanska
© LETA

Tagi: Tehnoloģijas, Konferences, Valoda