Katru gadu 26. septembrī Eiropas Savienības dalībvalstīs atzīmē Eiropas Valodu dienu, kad tiek pievērsta īpaša uzmanība Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei visa mūža garumā.

Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem jau astoto gadu aicina piedalīties Eiropas Valodu dienas pasākumos! Šogad Latvijā pasākumi plānoti divu nedēļu garumā.

 

Pasākumu cikls sāksies piektdien, 21. septembrī, plkst.11.30 Eiropas Savienības mājā ar valodu darbnīcām, kur interesentiem (ar vai bez priekšzināšanām) būs iespēja atraktīvā un radošā veidā iepazīties ar spāņu, latviešu, angļu, zīmju, norvēģu, lietuviešu, igauņu un itāļu valodu. Katrā valodas darbnīcā varēs dzirdēt šīs valodas skanējumu, uzzināt ko būtisku, iemācīties pateikt kādas frāzes un saprast, ka varbūt tieši šī valoda ir tā, kuru Jūs vēlotos apgūt padziļināti.

 

Plkst.17.00 interaktīvajā spēlē "Atmini leģendu" kopā ar valodu mācību centru "Skrivanek Baltic" Latvijas Dzelzceļa stacijas 1.stāva zālē varēsiet pārbaudīt savu intuīciju un valodas zināšanas.

 

Pirmdien, 24. septembrī, plkst.18.00 britu kino vakars, kurā ar lekciju uzstāsies kinoeksperts Viktors Freibergs. Pasākumā tiks rādīta 2012. gada britu īsfilmu programma. Pasākums notiek Britu padomē.

 

Otrdien, 25. septembrī, plkst.17.00 Raiņa un Aspazijas muzejā notiks diskusija "Valodas spēles tulkojumos", kurā uz sarunu aicinās tulkotāja Dace Meiere.

 

Trešdien, 26. septembrī, plkst.9.30 par jaunumiem mācību līdzekļu izveidē uzzināsiet konferencē "Inovatīvie un tradicionālie latviešu valodas apguves līdzekļi". Konferences laikā tiks pasniegta arī Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē, kuru Valsts izglītības attīstības aģentūra piešķir par jaunām un oriģinālām pieejām svešvalodu apguvē.

 

Plkst.17.00 ES mājā notiks diskusija "Valodas tevi ved tālāk", kurā uz jautājumu, kāpēc Latvijas mediju telpā un literatūrā sliktā ziņa ir labā ziņa, mēģinās atbildēt rakstniece Inga Žolude, antropoloģe Dagmāra Beitnere, arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un sarunu vadīs žurnālists Arno Jundze.

 

Plkst. 17.00 Francijas Institūtā notiks pasaku pēcpusdiena bērniem, plkst. 18.00 franču valodas klubiņš jauniešiem "Klausies, uzmini, izmēģini pats!", savukārt pieaugušajiem franču kinoklubā plkst.19.00 filma "Šambona jaunkundze".

 

Ceturtdien, 27. septembrī, plkst.13.00 Vidzemes reģiona skolu jaunieši varēs sacensties konkursā Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā. Skolēnu komandām jāsagatavo mājasdarbs - valodas reklāmas klips, kuru izvērtēs žūrija, savukārt pieredzē, kā efektīvāk ar mediju starpniecību uzrunāt auditoriju, dalīsies Andris Akmentiņš. Vairākās konkursa kārtās tiks pārbaudītas skolēnu zināšanas un erudīcija.

 

Piektdien, 28. septembrī, plkst.13.00 Valmieras picērijā "Liepziedi un rozmarīns" notiks itāļu valodas klubiņš ar picu cepšanas sacensībām.

 

Plkst.18.00 Turaidas muzejrezervātā Lībiešu dzejas vakarā "Jõvā ?dõg!" tiksies radoši cilvēki, kas ieskandinās lībiešu valodu vārdos un mūzikā, rosinās diskusiju un dalīsies savās sajūtās par lībiešu valodas klātbūtni mūsdienu latviešu valodā. Dzejas vakarā piedalīsies Gundega Blumberga, Baiba Damberga, Kārlis Vērdiņš un mūziķi Raimonds Tiguls un Kristīne Kārkle.

 

Plkst.18.00 Rīgā, spāņu kultūras centrā "Seneca", pasākums "Spānija: mīti un patiesība". Vai visi spāņi prot dejot flamenko un spēlēt ģitāru? Vai arī Spānijas ziemeļos sajūsminās par vēršu cīņām? Vai Spānijā kādreiz arī snieg? Nāciet un noskaidrojiet mītus un patiesību par Spāniju, spāņu valodu un kultūru kopā ar Havjeru Fernandesu Krusu.

 

Otrdien, 2. oktobrī, plkst.18.30 zviedru valodas klubiņā iesācējiem "Kā zviedri gaida autobusu" plānots atraktīvs vakars zviedriskā gaisotnē gan tiem, kas vēl nav dzirdējuši, kā skan zviedru valoda, gan tiem, kuriem jau ir nelielas zviedru valodas priekšzināšanas. Uzzināsiet, kādi ir izplatītākie stereotipi par zviedriem un kādus jokus viņi stāsta paši par sevi. Būs arī uzdevumi un grupu darbi. Pasākumu vadīs Ziemeļvalstu valodu centra "Nordisk" zviedru valodas pasniedzējs Kalle.

 

Trešdien, 3. oktobrī, plkst.18.00 Ziemeļu Ministru padomes birojā kinolektorijā "Kādā valodā runā kino?" V.Freibergs iepazīstinās ar kino valodu, ar atšķirīgo mēmajā un skaņu kino. Tiks izmantoti piemēri gan no senākas kino vēstures, gan mūsdienām.

 

Ceturtdien, 4. oktobrī, plkst.13.00 Viļņas Universitātē Baltu valodu diena ar V.Muktupāvela vieslekcijām, folkloras grupu "Skandinieki" un "Laukis" piedalīšanos.

 

Plkst.14.00 Rīgā, Dānijas Kultūras institūtā notiks dāņu valodas darbnīca, kurā uzzināsiet interesanto par dāņu valodu.

 

Plkst.16.00 kinoteātrī "K-Suns" Dānijas Kultūras institūts piedāvā dāņu filma "Labākā pasaulē".

 

Piektdien, 5. oktobrī, plkst.10.00 Viļņas Universitātē Baltijas studentu konference "Aktuālie baltistikas jautājumi".

 

Eiropas Valodu dienās jau tradicionāli tiek izsludināts konkurss skolu jaunatnei. Labākie konkursa darbi jau vairākus gadus tiek apkopoti un izdoti krājumā. Šoreiz konkursa temats "Latvija, es esmu tavs bērns". Konkursā aicināti piedalīties skolēni no Latvijas un ārvalstīm.

 

Sadarbības partneri: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāts, "Skrivanek Baltic", Francijas Institūts, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Britu padome, Valmieras Pārgaujas ģimnāzija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Ziemeļvalstu valodu centrs "Nordisk", Līvu kultūras biedrība, Dānijas Kultūras institūts, UNESCO LNK, Norvēģijas Republikas vēstniecība, Izglītības un zinātnes ministrija, Spāņu kultūras centrs "Seneka", Viļņas Universitāte, Turaidas muzejrezervāts, Valmieras teātris, picērija "Liepziedi un rozmarīns", Latvijas Itāļu valodas pasniedzēju asociācija, Valmieras bibliotēka, Vidzemes Augstskola.

 

Detalizētāku informāciju par Eiropas Valodu dienas 2012 pasākumiem meklējiet Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.

 

Atgādinām, ka visi pasākumi ir bez maksas.

 

Uz tikšanos Eiropas Valodu dienās 2012!

 

Latviešu valodas aģentūra izveidota 2009. gada 1. jūlijā, apvienojot Valsts valodas aģentūru un Latviešu valodas apguves valsts aģentūru, un tās mērķis ir nostiprināt latviešu valodas - Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas Savienības oficiālās valodas - statusu un sekmēt ilgtspējīgu attīstību. 

Ziņu sagatavoja:
Velga Līcīte
Latviešu valodas aģentūra
Tālr.: 67201684
www.valoda.lv

Tagi: Valoda, Eiropas Valodu diena 2012