2012. gada 8. jūnijā plkst. 10:00 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Digitālās bibliotēkas jauno e-pakalpojumu prezentācija. Ikviens interesents tiek aicināts uzzināt par iespējām, ko sniedz materiālu pieejamība digitālā formātā.

Ar jaunajiem e-pakalpojumiem apmeklētājus iepazīstinās LNB Digitālās bibliotēkas projektu vadītāji, bet par savu pieredzi bibliotēkas materiālu lietošanā stāstīs vadošais pētnieks, Ventspils muzeja direktora vietnieks Armands Vijups, kā arī zinošs ventspilnieks, aktīvs Stāstu bibliotēkas dalībnieks Jānis Platais. Pasākumu vadīs žurnālists Ansis Bogustovs.

 

Šogad LNB noslēdz trīs gadus ilgušo darbu pie digitālās bibliotēkas pakalpojumu attīstības, kas bibliotēkas lietotājiem piedāvā vairākus jaunus e-pakalpojumus. Turpmāk būs pieejams grāmatu portāls ar aptuveni 7000 digitalizētām grāmatām no LNB, Latvijas Universitātes un Latvijas Akadēmiskās bibliotēkas krājumiem. Tāpat būs pieejami vairāk nekā 1000 dažādu nosaukumu periodikas izdevumi 2,8 miljonu lappušu apmērā gan no Latvijas, gan trimdā izdotās periodikas.

 

Bērniem izveidots īpašs interaktīvs portāls "Lasāmkoks", kas ir pielāgots četrām dažādām vecuma grupām - pirmsskolas vecuma bērniem, jaunāko klašu bērniem, pusaudžiem un arī vecākiem. Piedāvājumā ir arī karšu portāls, kurā pieejamas vairāk nekā 200 kartes no 18. gadsimta līdz pat mūsdienām.

 

Jaunizveidotajā tīmekļa vietņu arhīvā ir apkopots ap 3000 rasmotu tīmekļa vietņu par Latviju un latviešiem. Tāpat ir pieejamas arī piecas speciālas tīmekļa vietņu kolekcijas. Nereti, noslēdzoties vēlēšanu kampaņām, pazūd kandidējušo partiju mājas lapas ar visām programmām un solījumiem, taču tas viss tagad būs atrodams "www arhīvā".

 

Pēdējo gadu laikā strādāts arī pie LNB elektroniskā kopkataloga un nacionālās analītikas datubāzes "Analītika", kas papildināta ar vēl 600 000 jaunu ierakstu, kas ļauj elektroniski atrast informāciju par periodikas izdevumiem no 1951.gada līdz 1980.gadam.

 

Masveida digitalizācija risinājās no 2009. gada un tika īstenota ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Šobrīd ir digitalizēti aptuveni 5% no LNB krājuma.

 

Atbilstoši autortiesību likumam, jaunie e-pakalpojumi būs pieejami internetā. Ārpus bibliotēkas būs iespējams lasīt to daļu, kas nav aizsargāta ar autortiesībām. Savukārt no jebkuras bibliotēkas Latvijā būs iespējams piekļūt visiem digitālās bibliotēkas materiāliem.

 

Digitālā bibliotēka ir tapusi īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansētos projektus "Digitālās bibliotēkas izveide – 2. kārta" un "Digitālās bibliotēkas pakalpojumu attīstība". Visi digitalizētie materiāli tiek nodoti arī Eiropas digitalizētajai bibliotēkai Europeana.

Ziņu sagatavoja:
Karīna Bandere
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Digitālās bibliotēkas projektu vadītāja
Tālr. 67439943; 26446600
E-pasts: karina.bandere@lnb.lv
www.lnb.lv

Lauma Vaņkova
Projektu asistente
"Sabiedrisko attiecību aģentūra PR Stils"
"Eurocom Worldwide" pārstāve Latvijā
Tālr.: 67282472
E-pasts: lauma.vankova@prstils.lv

Tagi: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Digitālās bibliotēkas, E-pakalpojumi