Londona, LETA--AFP. Svētā Katberta evaņģēliju, Eiropas vecāko labā stāvoklī saglabājušos grāmatu, pēc veiksmīgas līdzekļu vākšanas kampaņas par 9 miljoniem mārciņu (7,7 miljoniem latu) iegādājusies Britu bibliotēka, otrdien paziņoja tās pārstāvis.

Pusi no 7.gadsimta grāmatas iegādei nepieciešamās summas nodrošināja valsts fonds, taču atlikušo daļu saziedoja labdarības fondi un iedzīvotāji.

 

Tā ir lielākā bibliotēkas veidotā kampaņa, kas ļāva angļu kristiešu līdera kapā apglabātajam rokrakstam palikt Lielbritānijā.

 

Grāmata ir Svētā Jāņa evaņģēlija rokrakstā veidota kopija, un saskaņā ar ekspertu aplēsēm tā radīta ap 698. gadu.

 

"Skatoties uz šo mazo un skaisto anglosakšu perioda dārgumu, šodien redzam to tieši tādu pašu, kā rokraksta radītāji 7.gadsimtā," sacīja bibliotēkas vadītāja Linne Brindlija. "Izsmalcinātais iesējums, lapas, pat šuvuma struktūra saglabājusies neskarta, sniedzot mums tiešu saikni ar priekšgājējiem 1300 gadu senā pagātnē."

 

1104. gadā grāmatu no jauna atrada Daremas katedrālē, kad vikingu iebrukuma laikā tika pārvietots kristiešu līdera zārks.

 

Senais rokraksts kopš 1979. gada bija aizdots Britu bibliotēkai, taču reliģiskā organizācija, kuras īpašumā tas atradās, izlēma grāmatu pārdot, lai savāktu izglītībai un restaurācijas darbiem nepieciešamos līdzekļus.

Ziņu sagatavoja:
LETA
© LETA

Tagi: Rokraksti, Britu bibliotēka