Lietuviešu rakstniece Kristina Sabaļauskaite ieradīsies Rīgā, lai atvērtu sava slavenā vēsturisko romānu cikla "Silva rerum" otro grāmatu. Tikšanās ar autori notiks sestdien, 3.martā, plkst. 12.00 Ķīpsalas izstāžu hallē "Latvijas Grāmatu izstādē 2012".

Pērn Latvijā iznāca lietuviešu rakstnieces Kristinas Sabaļauskaites grāmatas "Silva rerum" pirmā daļa, kas iepatikās arī latviešu lasītājiem, un nu tai seko otrā grāmata "Silva rerum II".


Jau pirmais cikla darbs "Silva rerum" izpelnījās lielu ievērību - tas ir neparasts, bagātīgs, kaislību un romantikas elpas apdvests vēsturiskais romāns, kurā stāstīts par Lietuvas bajāru dzīvi septiņpadsmitā gadsimta nogalē. Elpu aizraujošais Uršules Norvaišītes un Jona Kirdējus Bironta mīlasstāsts, kas kalpo par pirmā romāna centrālo asi, otrajā grāmatā ieguvis citu dimensiju, - varoņi ir pieauguši, kļuvuši viedāki, taču ne rāmāki vai mērenāki. "Silva rerum II" darbība notiek Viļņā mēra laikā, sastopam tos pašus un arī citus varoņus, stāstījums kļuvis vēl pilnasinīgāks, kvēlāks un satraucošāks.


"Silva rerum II" darbība risinās no 1707. līdz 1710. gadam. Karš, mēris, bads, nesamērīga greznība un nāvīgs izsalkums, zviedru un krievu karavīri, jūdu ārsti, holandiešu kāršu spēlmaņi, turku konkubīnes, franču dāmas, spītīgi žemaiši un ironiski viļņieši, bezvārda mūks, kurš apglabājis vairāk nekā divdesmit tūkstošus mēra upuru, un, protams, vēl viena bajāru Norvaišu dzimtas paaudze. Kā īsts "atmiņas detektīvs" grāmata ļaus uzzināt, kā tālāk veidojušies iepriekšējās paaudzes likteņi, lai arī daža laba romāna varoņa mūžs beidzas tā, ka gandrīz vai roka nodreb, ierakstot to silva rerum - bajāru ģimenes grāmatā, ko nodod no paaudzes paaudzē. Vai tāds bijis visvarenā Dieva plāns? Vai tomēr visvarena ir tikai aklā un nepielūdzamā nejaušība?


Ievērojamā lietuviešu rakstniece, žurnāliste un mākslas vēstures doktore Kristina Sabaļauskaite Lietuvā kļuva populāra jau ar savu pirmo romānu "Silva rerum" (2009). Veiksmes stāsts sākās ar Lietuvas Gada grāmatas titulu, Jurgas Ivanauskaites prēmiju un lasītāju mīlestību - no pirmās izlasītās rindiņas un uz mūžu. Šajos gados "Silva rerum" Lietuvā izdota 8 reizes un pārdoti vairāk nekā 22 000 eksemplāru. Romāna turpinājums "Silva rerum II", kas Lietuvā iznāca tikai 2011. gada sākumā, arī izdots jau 5 reizes, un pārdoto eksemplāru skaits ir tikpat liels kā pirmajai grāmatai. Arī "Silva rerum II" tikko saņēma titulu Lietuvas Gada grāmata 2011. Šā gada sākumā Kristina Sabaļauskaite saņēma arī Viļņas mērijas piešķirto Šventas Kristoforas balvu par labāko Viļņas atainojumu literatūrā.


Kristinas Sabaļauskaites romāna "Silva rerum" prezentācija notiks sestdien, 3.martā, plkst. 12.00 Ķīpsalas izstāžu hallē "Latvijas Grāmatu izstādē 2012", Latvijas Grāmatnieku ģildes stendā. Esiet laipni aicināti tikties ar slaveno lietuviešu rakstnieci Kristinu Sabaļauskaiti, uzdot jautājumus, saņemt atbildes un iegūt autogrāfu savā grāmatas eksemplārā!


Romānu "Silva rerum II" izdevis Apgāds Zvaigzne ABC, no lietuviešu valodas tulkojusi Dace Meiere.


Atzinība Kristinai Sabaļauskaitei un romānu ciklam "Silva rerum":

  • Lietuvas Gada grāmata (2011)
  • Viļņas pašvaldība pasniedz Kristinai Sabaļauskaitei Šventas Kristoforas balvu par Viļņas atspoguļojumu literatūrā (2011)
  • Viļņas Tūrisma informācijas centrs atklāj "Silva rerum" maršrutu Viļņā (2011)
  • Iekļauts dekādes 10 nozīmīgāko lietuviešu grāmatu sarakstā (2010)
  • Lietuvas Gada grāmata (2009)
  • Jurgas Ivanauskaites literārā prēmija (2009)
  • Romāna pirmā daļa "Silva rerum" ierindota Lietuvas Literatūras institūta divpadsmit radošāko grāmatu sarakstā (2008)

Ziņu sagatavoja:
Vineta Tropiņa
"Apgāda Zvaigzne ABC" Reklāmas un mārketinga daļas speciāliste

Tagi: Tikšanās ar rakstniekiem, Kristina Sabaļauskaite, Latvijas Grāmatu izstāda 2012