Starptautisko Viļņas grāmatu gadatirgu, kurš katru februāri četru dienu garumā piesaista vairāk nekā 65 000 interesentu, šogad pirmo reizi papildināja arī latgaliešu grāmatu stends.

"Par Latgales stendu izstāžu kompleksā "Litexpo" apmeklētāji izrādīja dedzīgu interesi," atzīst viens no projekta iniciatoriem Ivars Logins. "Daudzi no viņiem izteica prieku, ka arī mūsdienās Latvijas reģionālajā valodā izdotā literatūra atrod ceļu uz Viļņu, kas kopš 18. gadsimta bijusi viens no latgaļu grāmatniecības šūpuļiem."


No 23. līdz 26. februārim Viļņas grāmatu gadatirgū savas grāmatas piedāvāja vairāk nekā 250 izdevēju no 14 dažādām valstīm. Latgaļu stenda tapšanā līdzdarbojās virkne Latvijas izdevēju un kultūras atbalstītāju: Latgales kultūras centra izdevniecība, Latgaļu rakstniecības muzejs, Daugavpils Universitātes akadēmiskais apgāds "Saule", Rēzeknes Augstskolas Reģionālistikas institūts, Latgales Studentu centrs, biedrība "Kukuži", apgādi "Madris" un "Neputns", Nemateriālās kultūras valsts aģentūra, biedrība "Kroma kolna bruoleste", latgaļu kultūras aktīvisti V.Lukaševičs, G.Rasims, Sovvaļnīks, Raibais Suņs un citi. Latgaliešu pārstāvība gadatirgū bija iespējama, pateicoties SIA "Andrupenes kokaudzētava", SIA "Galda spēļu darbnīca", SIA "Grupa lukss", kā arī I. Logina, A. Lubāna, A. Mejera, A. Vaičūna, A. Puduļa, J. Bordāna, M. Rumaka, A. Kūceņa un citu entuziastu ieguldījumam.


Stendu rotāja Latgales karogs, uzraksts "Grāmatas latgaļu valodā", kā arī lielformāta plakāts ar ilustrācijām no 18. un 19.gadsimtā Viļņā latgaliski izdotajām grāmatām. Apmeklētāji stendā varēja iegādāties gan pavisam jaunas, 2012.gadā no drukas iznākušas latgaliešu grāmatas, gan arī agrāko periodu izdevumus. Līdzās iespieddarbiem stendā bija pārstāvēti arī latgaļu oriģinālmūzikas ieraksti un galda spēles bērniem divās Baltijas reģionālajās valodās - latgaliešu un žemaišu.


Viļņas grāmatu gadatirgus ir viens no lielākajiem grāmatizdevēju pasākumiem Austrumeiropā. Par tā dalībniekiem tiek uzaicināti pazīstami literāti no dažādām Eiropas valstīm. Šogad gadatirgus notika jau 13. reizi, un to atklāja Lietuvas Prezidente D.Grībauskaite, Lietuvas kultūras ministrs A. Gelūns un Viļņas pilsētas mērs A. Zoks.

Ziņu sagatavoja:
Aleksandrs Lubāns
Tālr.: 26352522

Tagi: Grāmatniecība, Starptautiskais Viļņas grāmatu gadatirgus, Latgaliešu grāmatas