Š.g. 22. decembrī Džūkstes Pasaku muzejā (Lancenieku skolā, Džūkstes pagastā, Tukuma novadā) remonta-restaurācijas darbu laikā atrasts grīdas dēlis ar skolotāja un pasaku krājēja Ansa Lerha-Puškaiša parakstu.

Grīdas dēlis ar A. Lerha-Puškaiša parakstu un viņa pašrocīgi rakstītu tekstu: "Šī grīda likta 24. maijā 1889.g. no Frejas. A. Lerhis Puškaitis" - atrasts skolotāja bijušajā dzīvoklī bijušajā Džūkstes Lancenieku skolā.


Šis ir nozīmīgākais atradums Džūkstes Pasaku muzeja 10 gadu ilgajā pastāvēšanas vēsturē un vienīgais oriģinālais priekšmets, uz kura ir rakstnieka, pasaku un teiku krājēja un pētnieka Ansa Lerha-Puškaiša (1859-1903) paraksts.


Džūkstes Pasaku muzejā jau pērn iesākās remonta-restaurācijas darbi. 2010. gada nogalē Lerha-Puškaiša bijušajā virtuvē pēc apkārtnē esošajiem analogiem tika rekonstruēta malkas plīts un maizes krāsns. Šogad iesāktie darbi turpinās. SIA "Ozols - OM" darbinieki veikuši sienu attīrīšanu no eļļas krāsas, atjaunojuši nojaukto starpsienu, gatavo sienas krāsošanai un restaurē veco grīdu A. Lerha-Puškaiša darbistabā. Meistari gatavojas atjaunot vēsturisko krāsojuma sistēmu, ko arhitektoniski mākslinieciskās izpētes gaitā konstatējuši veica SIA "Intarsija" restauratori. Krāšņu meistars Heinrihs Hāns ar dēlu Andri atjauno krāsni Lerha-Puškaiša viesistabā. Izmantojot podiņus no kādreiz nojauktām mājām un keramiķes Vitas Vīksnas izgatavotos dekoratīvos podiņus, top vēsturiskās krāsns kopija.


Soli pa solim bijusī Lancenieku skolas ēka iegūs tādu izskatu, kāds tas bija vairāk nekā pirms simt divdesmit gadiem, kad tajā dzīvoja A. Lerhis-Puškaitis dēvēts par Pasaku tēvu. Remonta-restaurācijas darbu laikā atrasts gan grīdas dēlis ar unikālo uzrakstu, gan arī sadauzītas pīpes galviņa, kas iespējams piederējusi kādam būvmeistaram, varbūt pat uzrakstā pieminētajam Frejam. Atrastie priekšmeti būs apskatāmi Ziemassvētku pasākumā Džūkstes Pasaku muzejā, kas notiks š.g. 28. decembrī, trešdien, plkst. 13:00.


Muzeja darbinieki gatavo arī dāvanu saviem mazajiem apmeklētājiem - "Pasaku istabu", kur uz dzīvi apmetīsies mākslinieces Evitas Trapočkas radītais Sprīdītis no Džūkstes pasakām.


Par Džūkstes Pasaku muzeju

Džūkstes Pasaku muzejs veltīts Ansim Lerhim-Puškaitim (1859-1903) un Džūkstes pasakām, kā arī pagasta materiālā un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai. Apmeklētāji aicināti klausīties Džūkstes pasakas un stāstīt pašu dzirdētās, noskatīties leļļu izrādi un pašiem tajā piedalīties, apskatīt izstādes un pašiem radīt pasaku tēlus.


Džūkstes Pasaku muzejs dibināts 2001. gada 19. decembrī un tas atrodas bijušajā Lancenieku skolas ēkā, kurā no 1883. gada janvāra līdz 1903. gada martam dzīvoja un strādāja skolotājs, rakstnieks, pasaku un teiku krājējs un pētnieks Anss Lerhis-Puškaitis (1859-1903), kas dēvēts arī par Pasaku tēvu.

 

A. Lerhis-Puškaitis teikas un pasakas izmantoja savā darbā, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu un veidotu latvisko vērtību sistēmu. Aptuveni 6000 pasakas A. Lerha-Puškaiša sakārtojumā izdotas septiņu sējumu krājumā "Latviešu tautas teikas un pasakas" (1891-1903). Vienu no tām, pasaka "Sprīdītis", iemājos Džūkstes Pasaku muzejā, kur tiek veidota "Pasaku istabu". Tur uz dzīvi apmetīsies Sprīdītis no Džūkstes pasakām - mazs, zinātkārs, atjautīgs un drosmīgs zēns, kurš dodas iepazīt pasauli.

 

Džūkstes Pasaku muzejs ir viena no septiņām Tukuma muzeja struktūrvienībām.


Plašāka informācija pa tālr. Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola 63182390; mob. 27842839. Džūkstes Pasaku muzejs, vadītāja Ausma Lūse, tālr. 63154691, 26513314 vai dzpm@inbox.lv.


Džūkstes Pasaku muzeja darba laiks:

Ziemas sezona (21.oktobris - 19.aprīlis)

O.-Pk. 10.00 - 17.00; S. un Sv. 11.00 - 16.00


Vasaras sezona (20.aprīlis - 20.oktobris)

O.-S. 10.00 - 17.00; Sv. 11.00 - 16.00


Ieejas maksa:

Skolēniem, studentiem, pensionāriem, invalīdiem*: Ls 0.40

Pieaugušajiem: Ls 0.80

Jaunums! Ģimenes biļete**: Ls 2.00


* citu novadu invalīdiem

** 1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērni līdz 18 gadiem

Ziņu sagatavoja:
Kristīne Ozola
Tukuma muzeja Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr.: 63182392

Tagi: Džūkstes Pasaku muzejs, Ansis Lerhis-Puškaitis