Trešdien, 19. ktobrī, plkst.15:00 Kultūras ministrijā tiks parakstīts starpvaldību līgums, kas turpinās attīstīt sadarbību starp Latviju un Korejas Republiku (Dienvidkoreju) kultūras un izglītības jomās, stiprinot jau veiksmīgās esošās attiecības starp abām valstīm.

Līgums sekmēs abu valstu sadarbības attīstību praktiski visās kultūras jomās, attīstot, kontaktus starp kultūras institūcijām un raidorganizācijām, informācijas, pieredzes un mākslinieku apmaiņu, izstāžu, radio un televīzijas programmu, kā arī filmu apmaiņu un kopīgu producēšanu, līdzdalību abās valstīs rīkotajos starptautiskos kultūras pasākumos u.c. sadarbības un kultūras apmaiņas veidus. Tāpat līgums paredz sadarbību izglītības un zinātnes jomā.


"Latvijas Republikas valdības un Korejas Republikas (Dienvidkoreja) valdības līgumu par sadarbību kultūrā, izglītībā, jaunatnes lietās un sportā" parakstīs Latvijas kultūras ministre Sarmīte Ēlerte un Korejas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijas Republikā V.E.Oms Sokšons (Eom Seock-jeong). Šis līgums radīs juridisko pamatojumu sadarbībai starp Latviju un Korejas Republiku (Dienvidkoreju) līgumā minētajās jomās, noteiks galvenos principus, jomas un veidus, kurus abas valstis apņemas ievērot, lai sadarbību veicinātu.


Ideju par sadarbības līgumu ierosināja Dienvidkorejas puse. Latvijas sadarbība ar Dienvidkoreju pēdējos gados kļūst ievērojami intensīvāka visos virzienos - politiskajā dialogā, ekonomikā, kultūrā un izglītībā. Dienvidkoreja ir viena no Āzijas valstīm, ar kuru Eiropas Savienībai, t.sk. Latvijai attiecības attīstās visveiksmīgāk.


Līgums veicinās sadarbības attīstību starp Latvijas un Dienvidkorejas augstākajām mācību un zinātniskajām iestādēm, abu valstu vidējās un profesionālās izglītības iestāžu skolotāju un audzēkņu apmaiņu, kā arī stipendiju piešķiršanu studijām vai pētījumiem un iespēju izpēti savstarpējai sertifikācijas dokumentu atzīšanai. Tāpat sadarbības līgums veicinās dalību abās valstīs rīkotajos jaunatnes un sporta pasākumos, kā arī informācijas apmaiņu par jaunatnes un sporta politiku un to īstenošanu.


Lai arī līdz šim starp abām valstīm līgumi par sadarbību kultūrā nebija noslēgti, atsevišķās kultūras jomās jau notiek aktīva sadarbība, īpaši kino un izpildītājmākslas jomā. Piemēram, sadarbība starp Latviju un Dienvidkoreju filmu producēšanas jomā vai Baltijas jauniešu kamerorķestra "Kremerata Baltica" koncertēšana Korejā gandrīz katru sezonu, un citas nozīmīgas kultūras aktivitātes. Turklāt Latvijā jau trīs gadus notiek Dienvidkorejas vēstniecības rīkotie Korejas dienu pasākumi, kas iepazīstina ar Dienvidkorejas kultūru un mākslu. Pasākumi ir plaši apmeklēti un guvuši lielu atsaucību Latvijas sabiedrībā.


Arīdzan izglītības jomā notiek sadarbība starp Latvijas un Dienvidkorejas augstākās izglītības mācību iestādēm: Latvijas Universitātei (LU) un Rīgas Tehniskajai universitātei ir noslēgti sadarbības līgumi ar Kyungpook Nacionālo Universitāti, tāpat Biznesa augstskola "Turība" sadarbojas ar Kyung Hee Universitāti. Savukārt aktīvākā sadarbībā ar Dienvidkoreju ir ieinteresēta LU Āzijas studiju nodaļa, tāpat arī LU Austrumāzijas pētniecības centrs, kas plāno kļūt par galveno Austrumāzijas pētniecības institūciju Baltijas valstīs.


Sadarbības līguma īstenošanā iesaistītās institūcijas no Latvijas Republikas puses ir Kultūras ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija un Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Līguma īstenošana notiks iesaistītajām institūcijām esošo budžeta līdzekļu ietvaros.

Ziņu sagatavoja:
Annija Senakola
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 26304460

Tagi: Kultūra, Sadarbība, Dienvidkoreja