2011. gada 3. jūnijā plkst. 16.00 Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā (Rīgā, Rūpniecības ielā 10) notiks grāmatas "Latiši na Harjkovšiņe. Sborņik arhivnih dokumentov i materialov" atvēršanas svētki.


Pasākuma dalībniekus ar uzrunām sveiks Ukrainas Republikas vēstnieks Latvijā Anatolijs Oļeiņiks, LU Zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks, V. Karazina Harkovas Nacionālās universitātes Novadpētniecības centra direktors Sergejs Kudelko un LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere.


Arhīvu dokumentu krājums "Latvieši Harkovā" ir V.Karazina Harkovas Nacionālās Universitātes, Harkovas apgabala Valsts arhīva un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas sekmīgs kopdarbs, kas veltīts vienai no svarīgākajām Harkovas vēstures lappusēm - latviešu darbībai Ukrainā. Šajā krājumā ievietoti 56 dokumenti un materiāli, kas atrodas Harkovas apgabala valsts arhīvā un hronoloģiski ietver laika periodu no XIX gadsimta vidus līdz XX gadsimta 80. gadiem. Daudzi no šiem materiāliem publicēti pirmo reizi un sniedz vērtīgas vēstures liecības par latviešiem, kas ar savu līdzdalību ieņēma nozīmīgu vietu Ukrainas pirmās galvaspilsētas rūpniecības, kultūras un zinātnes attīstībā. Harkovā atceras tādus izcilus latviešu tautas pārstāvjus, kā arhitektu Jūliju Cauni, universitātes profesoru, slaveno ārstu Vilhelmu Grūbi, komponistus brāļus Jurjānus, ievērojamo valodnieku Jāni Endzelīnu un daudzus citus.